O modlitwie „plecami do wiernych”

W ostatnią niedzielę byłem w Zabrzu, na prymicjach jednego z mariańskich neoprezbiterów. Wieczorem ks. Prymicjant przewodniczył jeszcze parafialnym Nieszporom. W związku z tym miałem jedno obrzędowe spostrzeżenie.

Zgodnie z parafialnym zwyczajem, podczas hymnu, Magnificat, próśb, Modlitwy Pańskiej i modlitwy końcowej celebrans, kantor i ministranci stali przed ołtarzem, w pozycji versus Dominum, czyli "tyłem do wiernych". Wychodząc po Nieszporach z kościoła zagadnąłem jednego z moich współbraci:

 

– Zobacz, stali tyłem do nas. Czy masz z tego powodu jakiś dyskomfort albo poczucie wyłączenia ze wspólnej modlitwy?

 

– Żadnego. Nawet mi się to podoba, byliśmy razem zwróceni w jedną stronę.

 

No właśnie…


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Maciej Zachara MIC

Maciej Zachara MIC na Liturgia.pl

Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....