O płycie „Benedicta” z Nursji raz jeszcze

W swoim wpisie z 8 maja anonsowałem płytę CD "Benedicta. Marian chant from Norcia" z maryjnymi śpiewami chorałowymi, nagranymi przez benedyktynów z Nursji. Płyta ukazała się w czerwcu. Ostatnio ją kupiłem i chcę tutaj zrobić jej jeszcze trochę reklamy.

Nie jestem specjalistą od chorału, więc nie będę silił się na fachowe komentarze. Powiem po prostu, że moim zdaniem płyta jest świetnie nagrana, a śpiewy mnichów z Nursji tchną Bożym pięknem, mocą i autentycznością. Pod koniec płyty jest antyfona „Nos qui Christi iugum„, która jest własną kompozycją benedyktynów z Nursji. Ale uspokajam, oni sami zaznaczyli, że jest to „devotional antiphon„, niech nikt się nie niepokoi, że włączają do oficjum własne kompozycje!

Polecam dwa krótkie filmowe reportaże (po angielsku) o płycie, muzyce sakralnej, modlitwie monastycznej i klasztorze w Nursji. W obu filmikach rozmowy z kochanym o. Cassianem Folsomem OSB, przeorem wspólnoty (mój profesor z Sant’Anselmo i promotor). W pierwszym filmiku w dalszej jego części reporterka pyta o. Cassiana o jego chorobę nowotworową. O. Cassian poważnie ale prosto i pogodnie mówi o swoim zmaganiu z chorobą, o tym jak postrzega to doświadczenie i jak ono wpływa na jego spojrzenie na życie. Z kolei w drugim filmie jest m.in. mowa o tym jak kilkanaście lat temu doszło do reaktywacji, po prawie dwóch wiekach przerwy, klasztoru w Nursji (Waldemar Łysiak może pisać peany na cześć Napoleona, ale za samo wyrzucenie benedyktynów z Nursji Napoleon ma u mnie przerąbane!). No i w obu filmikach jest też wzmiankowane piwo „Nursia”, które sami produkują w klasztorze, zgodnie ze starym dobrym zwyczajem klasztornym. Zapraszam do obejrzenia i posłuchania:

No i przede wszystkim gorąco zachęcam do kupienia płyty „Benedicta”. Jest do nabycia w sklepach internetowych. Absolutnie nie tylko dla znawców chorału. Powtarzam, co napisałem powyżej: PIĘKNO, MOC, AUTENTYCZNOŚĆ.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Maciej Zachara MIC

Maciej Zachara MIC na Liturgia.pl

Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....