O radości Wniebowstąpienia
W swojej ewangelii Łukasz pisze, że rozradowani uczniowie wracają do Jeruzalem i stale przebywają w świątyni – modląc się. W Dziejach wymienia apostołów, Maryję i „braci” Jezusa, którzy udają się do sali na górze i w niej przebywają na modlitwie. Wyraźnie opisuje dwie grupy ludzi. Różnicuje je odmienny wewnętrzny klimat. Ten istotnie zależy od charakteru więzi, jakie jedni i drudzy zawiązali z Jezusem. To istotnie strukturalizuje grupę Jego uczniów.
Łukasz zamieszcza dwa sprawozdania na temat wniebowstąpienia Jezusa, które wyglądają na sprzeczne.
I rzekł do nich: „Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie; w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jeruzalem. Wy jesteście świadkami tego. Oto ja ześlę na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż będziecie przyobleczeni w moc z wysoka”. Potem wyprowadził ich ku Betanii i podniósłszy ręce, błogosławił ich. A kiedy ich błogosławił, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba. Oni zaś oddali Mu pokłon i z wielką radością wrócili do Jeruzalem, gdzie stale przebywali w świątyni, <wielbiąc i> błogosławiąc Boga. (Łk 24. 46 – 53)
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Kraków: Wielka Sztuka – otwarta niedziela Dominikańskiego...
Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizuje w Krakowie Dzień Otwarty pod hasłem „Wielka Sztuka”. Przez całą niedzielę... więcej
-
Otwarty konkurs teologiczny na pracę pisemną o Kościele
Fundacja „Dominikańskie Studium Filozofii i Teologii” ogłosiła Otwarty Konkurs Teologiczny na pracę pisemną na temat:... więcej
-
17 lut
Kraków: Wielka Sztuka – otwarta niedziela Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego
Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizuje w Krakowie Dzień Otwarty pod hasłem… więcej
Marian Grabowski
Dr hab. fizyki teoretycznej, profesor zwyczajny nauk humanistycznych. Kierownik Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu. Zajmuje się aksjologią nauki, etyką, antropologią filozoficzną. Autor m.in. książek: "Historia upadku", "Pomazaniec. Przyczynek do chrystologii filozoficznej", "Podziw i zdumienie w matematyce i fizyce".