O św. Józefie w Modlitwach eucharystycznych

Już chyba wszystkim wiadomo o dekrecie Kongregacji o wprowadzeniu imienia św. Józefa do II, III i IV Modlitwy eucharystycznej. Dekret w pełnym brzmieniu można przeczytać tutaj. Przy tej okazji parę słów komentarza.

Uważam tę decyzję za dobrą. Moim zdaniem jest to prosta konsekwencja decyzji bł. Jana XXIII sprzed ponad pięćdziesięciu lat. Jeżeli imię św. Józefa zostało wprowadzone do Kanonu, czyli intencją ówczesnego papieża było aby św. Józef był wprost wymieniany w codziennej modlitwie Kościoła, to za przeoczenie należy uważać pominięcie Józefa w nowych Modlitwach zatwierdzonych w 1968 r. Ta decyzja jest takim „równaniem do Kanonu”. Poza tym codzienne wspomnienie tego, którego modlitwa litanijna tytułuje „opiekunem Kościoła” i „postrachem duchów piekielnych” jest pomysłem całkiem na czasie.

 


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Maciej Zachara MIC

Maciej Zachara MIC na Liturgia.pl

Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....