O zapachach

Zanim napiszę słówko o weselu w Narolu i o tamtejszej fundacji, podzielę się rozpoczętą właśnie lekturą. Katherine Ashenburg, Historia brudu [The Dirt on Clean. An Unsanitized History], tłum. Aleksandra Górska, Warszawa 2009.

Nie szukam żadnego pretekstu, żeby wspomnieć o tej książce. Paralela między rozmaitością ludzkich obyczajów w dziedzinie higieny a gustami rozmaitych epok w dziedzinie literatury i mitologii jest wyraźna, ale nie dlatego wspominam o tej książce.

Czego tu nie ma! Zdziwienie podróżników, że Holendrzy, Niemcy i Szwajcarzy dbając o czyste domy i ulice zaniedbują higienę osobistą. Sarkastyczne uwagi muzułmanów, jakoby chrześcijanom na całe życie wystarczało obmycie wodą chrztu. Uchwycone na gorąco przemiany obyczajów co do korzystania bądź nie z dezodorantów.

Dla zachęty smakowity cytat: Ukradkowy sposób, w jaki ludzie w największej dyskrecji ujawniali mi swoje odstępstwa od obowiązującego kodeksu, pokazuje jak gruntownemu praniu mózgów nas poddano: pachnieć jak człowiek jest rzeczą karygodną i nie do pomyślenia, należy pachnieć jak egzotyczny owoc (mango, papaja, passiflora, czyli inaczej nomen omen męczennica) albo ciasteczko (waniliowe, kokosowe, imbirowe).

Dopiero zacząłem lekturę, ale już polecam. I bawi, i poucza.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Błażej Matusiak OP

Błażej Matusiak OP na Liturgia.pl

Urodzony w 1970 r., dominikanin, filolog klasyczny, teolog, doktor muzykologii, duszpasterz, katecheta, recenzent muzyczny, eseista i tłumacz, mieszka w czeskiej Pradze, gdzie opiekuje się polską parafią. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.