O ziarnach i perłach

A właściwie: o ziarenku i perełce

Darem dla czytelników Ewangelii jest samo jej przesłanie, ale dodatkowym prezentem bywa czasem jakiś drobiazg, właśnie perełka. Przykładem wczorajsza perykopa z dwukrotnym pytaniem: Do czego podobne jest królestwo Boże i z czym mam je porównać? Dzięki tym słowom jest nam dana okazja wczucia się w moment wygłaszania nauki przez Pana. Zanim usłyszymy porównanie, jesteśmy świadkami, jak Mistrz zastanawia się, w jakie słowa ubrać swoją naukę.

Nie chodzi mi o wyobrażanie sobie scen z Ewangelii ani o dreszcz wzruszenia. Raczej o to, że przytoczone słowa pomagają skupić się na ewangelicznej nauce. Z Ewangelii znamy wiele odpowiedzi na pytanie, z czym porównać królestwo Boże. Samo postawienie pytania zachęca i do wniknięcia w sens przypowieści, i do formułowania własnych odpowiedzi. To pytanie każe również badać, jak przypowieści dopełniają się wzajemnie. A jeśli ktoś potrafi, to dzięki pytaniu Chrystusa może się zastanowić, jakie porównania byłyby nieadekwatne dla kogoś, kto naucza o Królestwie.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Błażej Matusiak OP

Błażej Matusiak OP na Liturgia.pl

Urodzony w 1970 r., dominikanin, filolog klasyczny, teolog, doktor muzykologii, duszpasterz, katecheta, recenzent muzyczny, eseista i tłumacz, mieszka w czeskiej Pradze, gdzie opiekuje się polską parafią. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.