Obchody rocznicy śmierci Jana Pawła II w Krakowie
Białe wstążeczki na znak pamięci o Janie Pawle II będą rozdawane krakowianom 2 kwietnia. Krakowskie obchody rocznicy odejścia Jana Pawła II będą przebiegały pod hasłem "Tłumy, tłumy serc zagarnięte przez jedno Serce", pochodzącym z poematu "Pieśń o Bogu ukrytym" Karola Wojtyły. O 21.37 nad miastem rozkołysze się dzwon Zygmunta, a do zgromadzonych przed papieskim oknem przemówi z Watykanu Benedykt XVI.
W kolegiacie akademickiej św. Anny w Krakowie 2 kwietnia wieczorem zostanie odprawiona Msza o rychłą beatyfikację Jana Pawła II. Potem ulicami miasta przejdzie Akademicka Droga Krzyżowa. Studenci przejdą przez Rynek Główny, ulice Grodzką i Franciszkańską, rozważając teksty Jana Pawła II. Droga Krzyżowa zakończy się na placu przed Domem Arcybiskupów Krakowskich, pod słynnym papieskim oknem. Punktualnie o 21.37 nad miastem rozkołysze się dzwon Zygmunta. Potem do zgromadzonych pod papieskim oknem w Krakowie i na Placu św. Piotra w Rzymie przemówi Benedykt XVI. Kraków i Rzym połączą się za pomocą specjalnego telemostu.
Studenci będą rozdawali uczestnikom uroczystości białe wstążeczki, przypominające Biały Marsz, który przeszedł ulicami Krakowa na Błonia w przeddzień pogrzebu Jana Pawła II.
Obchody rocznicy śmierci Jana Pawła II w Krakowie potrwają kilka dni. 1 kwietnia o 17.00 w katedrze na Wawelu odbędzie się uroczysta sesja zamykająca pracę trybunału rogatoryjnego w procesie beatyfikacyjnym polskiego Papieża. Uroczystości będą połączone z ingresem metropolity Stanisława Dziwisza jako kardynała.
W niedzielne przedpołudnie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach kard. Stanisław Dziwisz odprawi Mszę dziękczynną za Jana Pawła II. – To nieprzypadkowe miejsce. Do tego sanktuarium Jan Paweł II pielgrzymował i był z nim duchowo związany. Pamiętajmy, że Papież odszedł do Domu Ojca w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia – podkreślił kustosz sanktuarium bp Jan Zając. W łagiewnickiej bazylice zgromadzą się przedstawiciele Episkopatu Polski oraz premier Kazimierz Marcinkiewicz, prezydent Lech Kaczyński, władze państwowe i samorządowe.
W sobotę 1 kwietnia w kościele św. Katarzyny odbędzie się koncert "Nieszpory. Artyści polscy Janowi Pawłowi II w hołdzie". Wybitni artyści polscy wystąpią jednocześnie w trzech miastach: Krakowie, Gdańsku i Warszawie. Całość będzie połączona specjalnym telemostem. Artystyczne "Nieszpory" rozpocznie i zakończy kard. Stanisław Dziwisz.
Po południu 2 kwietnia w Teatrze im. J. Słowackiego zabrzmi "Missa pro pace" Wojciecha Kilara. Muzyczny hołd złożą Janowi Pawłowi II słynni jazzmani z Ameryki, Argentyny oraz Polski. Jazzową kantatę inspirowaną poezją Karola Wojtyły "Miłość mi wszystko wyjaśniła (światło z głębin)" napisał pianista i kompozytor Joachim Mencel. Koncert odbędzie się 30 marca w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
na podst. KAI
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Boże oficjum i życie dominikańskie: Liturgia kształtuje...
Wprowadzenie Na początku dzisiejszych rozważań na temat „Boskiego oficjum i życia dominikańskiego”[1], chciałbym przytoczyć cytat... więcej
-
„Ad fontes tynecenses” – recenzja monografii o sakramentarzu tynieckim
Monografia zatytułowana: „Ad fontes tynecenses: Sakramentarz Tyniecki – perspektywa liturgiczno-muzyczna” jest owocem pierwszej z zaplanowanego co... więcej
-
Watykan: W tym roku posypanie głów popiołem...
W związku z pandemią Stolica Apostolska uprościła nieco obrzędy Środy Popielcowej. Przewidziane przy posypaniu głowy... więcej