Obosieczne wersety
O. Błażej (spóźnione życzenia imieninowe, i proszę uważać na grzebienie!) pisze w odcinkach o Magnificat. Podzielę się myślą, która mi co jakiś czas towarzyszy przy tej pieśni.
Pan wywyższa pokornych, głodnych dobrami napełnia, a rozprasza pysznych, władców z tronu strąca, i bogatych "z torbą puszcza", jak przetłumaczył Karpiński. Myślę sobie często, po której stronie wersetu stoję. Oczywiście, lepiej być pokornym i głodnym, aby Bóg się za mną ujął, nakarmił, wywyższył, ale czy zawsze tak jest? Magnificat jest też dziękczynieniem za to, że Bóg mnie strącił z tronu, że moje pyszne myśli wniwecz obrócił, że odprawił mnie z niczym, kiedy zapomniałem, że błogosławieni są ubodzy i rozkoszowałem własnym bogactwem. Te wersety tak łagodnej, zdawałoby się, pieśni, ostrzejsze są niż wszelki miecz obosieczny.
A przy okazji św. Błażeja: kiedy ukrywał się w jaskini, leczył chorych ludzi i błogosławił zranione zwierzęta. (I znowu moje ceterum censeo…)
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Wiara z YouTube’a. Czy Kościół potrzebuje influencerów?...
Wrocławskie duszpasterstwo akademickie Dominik zaprasza na cykl spotkań OPen! W środę 10 marca o godzinie 20:00 odbędzie... więcej
-
Liturgia i edukacja (część 4): celebracja liturgii...
Narodziny nowego dziecka celebrowane są nie tylko w domu, ale także przez chrzest; doświadczenie śmierci... więcej
-
Wiosna zmysłów – recenzja książki „Miłość i...
Wiosenne preludium nadeszło w tym roku zaskakująco wcześnie w naturze, literaturze i sztuce oraz gdzieś... więcej
-
10 mar
Wiara z YouTube’a. Czy Kościół potrzebuje influencerów? (spotkanie ONLINE)
Wrocławskie duszpasterstwo akademickie Dominik zaprasza na cykl spotkań OPen! W środę… więcej
Marcin L. Morawski
Filolog (ale nie lingwista) o mentalności Anglosasa z czasów Bedy. Szczególnie bliska jest mu teologia Wielkiej Soboty. Miłośnik Tolkiena, angielskiej herbaty, Loreeny McKennitt i psów wszelkich ras. Uczy greki, łaciny i gockiego. Czasami coś tłumaczy, zdarza mu się i wiersz napisać. Interesuje się greką biblijną oraz średniowieczną literaturą łacińską i angielską. Członek International Society of Anglo-Saxonists, Henry Bradshaw Society.