Obudź zmysły, przecież to liturgia!

Pozwolę sobie na dość osobisty wątek. Rzecz zdarzyła się znienacka, przy porannej kawie, podczas jednej z wizyt w rodzinnym domu. Otóż, moja mama, porównując mnie do mojego znajomego, którego spotkała dzień wcześniej, wypowiedziała znamienne zdanie: „On to jakiś taki uduchowiony, a w tobie to za grosz tej duchowości nie ma.” Odetchnąłem z ulgą.

Z pewnego rodzaju przekorą wyznam: obce mi jest pragnienie, aby być człowiekiem uduchowionym. Nie bardzo rozumiem, na czym miałoby to polegać, a poza tym moja intuicja podpowiada mi: bądź przede wszystkim człowiekiem, „z krwi i kości” i w ten sposób stawaj przed Bogiem. Nie mam zatem zaufania do czegoś, co mam wrażenie, jest próbą osiągnięcia jakiegoś bezpośredniego kontaktu z Absolutem. Nie wiem tym samym, na czym miałaby polegać tzw. modlitwa duchowa. Czy mogę stanąć przed Bogiem pomijając fakt posiadania ciała oraz to, że do mojego skromnego intelektu wszystko trafia za pośrednictwem zmysłów? Będę więc opiewał liturgię jako ucztę dla zmysłów, jako miejsce gdzie ma być aktywne przede wszystkim moje ciało. Być może w liturgii wschodniej, która prawdopodobnie lepiej przyswoiła sobie prawdę o Wcieleniu jest to bardziej widoczne. Patrzeć, słuchać, wąchać, gestykulować, śpiewać.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Marek Rojszyk OP

Marek Rojszyk OP na Liturgia.pl

Dominikanin. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się praktyką wykonywania chorału gregoriańskiego. Uczestniczył w nagraniu czterech płyt i brał udział w licznych przedsięwzięciach liturgiczno-muzycznych, szczególnie w zakresie rekonstrukcji dominikańskiej tradycji śpiewu. Pracuje nad popularyzacją chorału gregoriańskiego w środowisku akademickim. Obecnie prowadzi zajęcia z chorału gregoriańskiego odbywające się w ramach działalności Stowarzyszenia „Sztuka Żywota” w Warszawie. Prowadzi bloga pt. "Obyś miał ciało!" w serwisie Liturgia.pl.