Oczekiwania

W rozmowie z pewnym księdzem zauważyłem, że nie lubię „dodatków własnych” kapłana na początku i końcu mszy: powitania, gadatliwego wprowadzenia, pożegnania, z życzeniami na niedzielę czy cały tydzień; czasami jeszcze jakiś dowcip się pojawi...

Zdziwiłem się, kiedy ów ksiądz mi odpowiedział: Ja czasami coś dodaję na koniec mszy, bo nieraz widać, że ludzie tego oczekują.

Może i tak, w końcu moje odczucia nie są miarą dla całej ludzkości, czy nawet dla jednej parafii. Ciekawym zatem, czy takie oczekiwania zdarzają się wśród moich czytelników? A jeśli tak, to jakie? Co ksiądz powinien powiedzieć na zakończenie mszy? Podsumować liturgię słowa? Życzyć dobrego dnia (lub wieczoru, zależnie od pory)? Przed czy po błogosławieństwie?
 


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Marcin L. Morawski

Marcin L. Morawski na Liturgia.pl

Filolog (ale nie lingwista) o mentalności Anglosasa z czasów Bedy. Szczególnie bliska jest mu teologia Wielkiej Soboty. Miłośnik Tolkiena, angielskiej herbaty, Loreeny McKennitt i psów wszelkich ras. Uczy greki, łaciny i gockiego. Czasami coś tłumaczy, zdarza mu się i wiersz napisać. Interesuje się greką biblijną oraz średniowieczną literaturą łacińską i angielską. Członek International Society of Anglo-Saxonists, Henry Bradshaw Society.