Od niedzieli XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej

Ukraińska Capella Chóralna "Trembita" oraz chór "Poznańskie Słowiki", a także muzycy z Włoch, Francji i Polski wystąpią podczas tegorocznej edycji XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie. Impreza odbędzie się od 29 maja do 5 czerwca, organizatorzy zaplanowali 10 koncertów, które odbywać się będą w warszawskich kościołach, a jeden w synagodze, na wszystkie wstęp jest wolny.

Na inaugurację, w niedzielę 29 maja o godz. 15.30 w archikatedrze, zaplanowany jest występ Chóru Sonate, Chóru Epifania i Orkiestry Symfoników Warszawskich "Nova", którzy wykonają oratorium "Stabat Mater" Antoniego Dvoraka. W czasie koncertu nagrodę Prymasa Polski – "Srebrne Piszczałki" otrzyma ks. prof. Andrzej Filaber. Jak podkreśla organizator imprezy Przemysław Kapituła ks. Filaber został wyróżniony m.in. za to, że przed 21 laty stworzył Chór Archikatedry Warszawskiej, od wielu lat stoi na czele Komisji ds. Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, był inicjatorem cyklu muzyki religijnej w archikatedrze warszawskiej, w ramach którego wykonano 330 koncertów, był jednym z założycieli Ogólnopolskiego Związku Chórów Kościelnych Cecylianów, jest także wybitnym pedagogiem kształcącym muzyków, m.in. jest dyrektorem Instytutu Szkolenia Organistów.

W tym samy dniu w katedrze polowej o godz. 19.00 wysłuchać będzie można koncertu sonat kościelnych i nie tylko w wykonaniu Pierluigi Mencattiniego i Waltera D’Arcangelo z Włoch. Miłośnicy twórczości Feliksa Nowowiejskiego będą mogli wysłuchać koncertu z cyklu "Wszystkie utwory organowe Feliksa Nowowiejskiego", który odbędzie się 30 maja w bazylice Św. Krzyża o godz. 20:00. Na organach zagra Maria Erdman. Jak podkreśla P. Kapituła koncert ten zakończy cykl, w ramach którego w ciągu 10 lat udało się wykonać wszystkie utwory tego kompozytora.

Tradycją festiwalu są koncerty muzyki cerkiewnej. Usłyszymy ja w wykonaniu Ukraińskiej Państwowej Capelli Chóralnej "Trembita" ze Lwowa, 31 maja o 20.15 w kościele seminaryjnym. Następnego dnia ten sam zespół wystąpi o godz. 18.00 w Synagodze Nożyków, w programie "Muzyka kompozytorów wypędzonych z Austrii po 1938 r." Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo, bowiem usłyszymy utwory kompozytorów pochodzenia żydowskiego: Ericha Zeisla orast Rnsta Kreneka.

W czwartek 2 czerwca w archikatedrze Pierre-Richard Deshays z Francji da koncert organowy, wykona m.in. IV Sonatę Alexandra Guilmanta i IV Symfonię Charlesa-Marie Widora.

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się wykonanie Tryptyku Rzymskiego Karola Wojtyły do muzyki Mieczysława Surzyńskiego, 3 czerwca o godz. 19.45 w kościele Św. Franciszka Serafickiego, przy ul. Zakroczymskiej. Tryptyk recytować będą m.in. Anna Seniuk, Ewa Konstancja Bułhak-Rewak i Grzegorz Małecki, na organach zagra Przemysław Kapituła.

Na sobotni wieczór organizatorzy festiwalu zapraszają o godz. 19.45 do archikatedry, w programie koncertu Chór Archikatedry Warszawskiej wraz z solistami wykona m.in. utwór "Totus Tuus" Mikołaja Henryka Góreckiego. Miłośników dawnej muzyki włoskiej na pewno zainteresuje koncert organowy Letizi Romiti z Włoch, 5 czerwca o godz. 15.00 w kościele Św. Benona na Nowym Miście.

Na zakończenie festiwalu, w niezielę 5 maja o godz. 20.15 w bazylice św. Krzyża, usłyszymy Chór Chłopięcy i Męski "Poznańskie Słowiki" oraz Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej, którzy wykonają Missa Brevis St. Joannis de Deo oraz Missa in Tempore Belli Józefa Haydna.

Jak podkreśla twórca imprezy Przemysław Kapituła podstawowym zadaniem festiwalu jest prezentacja twórczości muzycznej związanej z chrześcijaństwem oraz innymi religiami w możliwie najbardziej atrakcyjnej dla publiczności formie. Impreza po raz pierwszy odbyła się w 1991 r. dla uczczenia IV pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Zdaniem P. Kapituły festiwal wypełnił lukę jaka powstała w polskim życiu muzycznym w okresie powojennym, kiedy utwory muzyki sakralnej wykonywano częściej w salach koncertowych niż w świątyniach, z myślą o których były tworzone. Odbywający się na przełomie maja i czerwca festiwal zyskał sobie miano jednego z najbardziej prestiżowych przedsięwzięć artystycznych w naszym kraju, łączących wysoki poziom artystyczny z wyjątkowo szerokim odbiorem społecznym.

Koncerty odbywają się w zabytkowych kościołach warszawskich, głównie w archikatedrze św. Jana, która stanowi ważne centrum muzyki sakralnej i organowej o znaczeniu międzynarodowym. W warszawskim festiwalu wzięło udział wielu doskonałych artystów m.in.: papieski chór Capella Sixtina. Imprezie towarzyszą również sesje muzykologiczne i wystawy europejskich firm organmistrzowskich. Patronat nad festiwalem sprawuje Prymas Polski kard. Józef Glemp.

inf. KAI

 

Zobacz także