Odczytywanie Słowa
Jaka jest w Ewangelii funkcja milczenia?
Dzisiejsze czytanie: Jak się wam wydaje? Jeśli ktoś ma 100 owiec, a jedna z nich się zgubi, czy nie pozostawi w górach 99 i nie wyruszy na poszukiwanie zaginionej?
I teraz: milczenie na tyle długie, aż usłyszy się pytanie – Jak się wam wydaje?
Jak mi się wydaje? Czy zostawiłbym w ogóle bezbronne owce w górach? Jak się tobie wydaje? Czy zostawiłbyś owoce z pozostałymi pasterzami, bo czyż dla stu owiec wystarczy jeden pasterz? Jak się jemu wydaje? Może wystarczą rozumne psy i pewność, że ta zagubiona jest niedaleko? Jak się wam wydaje?
Pan Jezus pyta serio nie retorycznie. Konstruuje obraz i poprzedza go pytaniem, by do słuchacza dotarło, że istnieje ryzyko postępowania według wystawionego wzorca. Fakt tego ryzyka ma dosięgnąć świadomości słuchacza. By tak się stało, to Jezus po wypowiedzeniu cytowanego wersetu musiał zapaść w milczenie. Ono jest w tej narracji niezbędne, bo daje słuchaczowi czas na uświadomienie sobie tego ryzyka.
Dopiero po dłuższej chwili słyszymy: Zapewniam was: Gdy ją znajdzie… A więc poszedł!
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Śpiew Ewangelii – 3 niedziela zwykła, rok B
Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone,... więcej
-
Modlitwa wiernych na 3. niedzielę zwykłą roku B
Propozycja modlitwy wiernych na III niedzielę zwykłą roku B. Z wiarą i ufnością przedstawmy dobremu... więcej
-
Pigułka prawdy – Recenzja „Teologii dla początkujących” F. Sheeda
Lubię „pracować” z książką, praktycznie każda pozycja z mojej biblioteczki pełna jest podkreśleń, zaznaczeń czy... więcej
Marian Grabowski
Dr hab. fizyki teoretycznej, profesor zwyczajny nauk humanistycznych. Kierownik Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu. Zajmuje się aksjologią nauki, etyką, antropologią filozoficzną. Autor m.in. książek: "Historia upadku", "Pomazaniec. Przyczynek do chrystologii filozoficznej", "Podziw i zdumienie w matematyce i fizyce".