Odkrywcze powtórki

Odkryliśmy dzisiaj, iż w albercie znajduje się prostokąt bermudzki. Stanowi go górny blat stojącej tam komody - położone na nim w zeszłym tygodniu śpiewniczki zostały zniknięte. Całkowicie i na amen, w komodzie oraz za komodą też ich nie było.

Uczciliśmy je chwilą konsternacji i gwaru, po czym wyjęliśmy przyniesione samodzielnie własne egzemplarze i okazało się, że tylko jedna osoba nie miała z czego śpiewać. Ha, to się nazywa zapobiegliwość!

Pani Kierowniczka już wyzdrowiała i przyniosła tabelkę*. Niestety, niewiele to pomogło w jej wypełnianiu, ale wszystko przed nami.

Wygłodzenie oraz wychłodzenie spowodowały w scholi, po dłuższym śpiewaniu, dłuższe przerwy na radosne rechoty. Zaczęliśmy od naszego ulubionego hymnu (na rozśpiewanie), przy którego wykonywaniu ujawnił się talent perkusyjny Głównej Kantorki – trzeba przyznać, że wybijanie rytmu szło jej świetnie, szczególnie piękna końcówka, już po naszym „amen”, bynajmniej nie drżącym.

Potem zrobiliśmy generalną powtórkę z zeszłego tygodnia. Nawet najeżone trudnymi interwałami „Nascetur” okazało się całkiem przyjemne. Więcej – po drugim wykonaniu „Quomodo” (tym razem bez fileta) Wybitny Muzykolog odkrył, że to piękne responsorium, naprawdę piękne responsorium. Nie ma to, jak zaangażowane wykonanie, po prostu powala emocjonalnie na kolana!

Potem wróciliśmy do I nokturnu i okazało się, że wcale nie pamiętamy tak dużo, jak nam się zdawało. Plus come backu jest taki, że kiedy kronikarz po próbie opuszczał aulę (woleliśmy zachować bezpieczny dystans od wspomnianego wyżej prostokąta i zmieniliśmy salę), Wybitny Muzykolog wraz ze Znanym Organistą pracowali nad wstępnym zarysem tego, jak mają wyglądać przepisane responsoria, które mamy w wersjach wielu, ale w większości mało czytelnych. Chyba zgadujemy, jaką praktykę ascetyczną na Wielki Post wybrał sobie pierwszych z nich. Słuszny wybór, słuszny, fachowo przepisane neumy z pewnością nam się przydadzą. Przyszłym pokoleniom również!

I tak zaczęliśmy czas nawrócenia. Jeśli chcecie do nas dołączyć – serdecznie zapraszamy! Śpiewniczki się dodrukuje…

*Lista części wigilii wraz z nazwiskami osób, które je będą wykonywać. Póki co posiada wiele białych plam.

n/a


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Vigilantes - schola chorałowa

Vigilantes - schola chorałowa na Liturgia.pl

Uszy nie mają tego samego przywileju, co oczy, gdyż nie posiadają powiek (Giovanni Carlo Ballola). Vigilantes to schola chorałowa wykonująca wigilie świąt i uroczystości. Śpiewamy wspólnie od 4 lat.Jesteśmy związani z krakowskim Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym. Wizytówka grupy dostępna jest pod adresem http://www.liturgia.dominikanie.pl/grupa_choralowa,4.html