Odpust w miejscu urodzenia świętego Stanisława

Tygodniowe uroczystości odpustowe ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Polski, rozpoczęły się 7 maja w Szczepanowie k. Tarnowa. Doroczny odpust w miejscu jego urodzenia potrwa do 14 maja. Uroczystości odbywają się pod hasłem: "Święty Stanisław przywracający nadzieję ubogim".

Poszczególne dni będą poświęcone różnym grupom wiernych. Swoje nabożeństwa będą mieć ruchy i stowarzyszenia katolickie, rodziny, osoby konsekrowane, służby mundurowe, młodzież, nauczyciele i katecheci, a także ludzie w podeszłym wieku. Jeden dzień poświęcony będzie modlitwom o powołania kapłańskie i zakonne.

Centralne uroczystości odpustowe odbędą się 13 maja pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca. Rozpoczną się one procesją z relikwiami świętych patronów Polski, która wyruszy z miejsca narodzin św. Stanisława do ołtarza polowego. W pozostałe dni odpustu do Szczepanowa przyjadą pomocniczy biskupi diecezji tarnowskiej: Władysław Bobowski i Stanisław Budzik oraz biskup elbląski Jan Styrna, który pochodzi z parafii szczepanowskiej. Udzieli on młodzieży sakramentu bierzmowania.

Św. Stanisław urodził się w 1036 r. w Szczepanowie. Do dzisiaj jest tam wiele miejsc, upamiętniających tę postać. Główny trakt wiodący przez miejscowość, w której znajduje się sanktuarium, został nazwany jego imieniem. W miejscu, w którym się urodził święty, stoi wymurowana w 1861 r. tzw. Kaplica Narodzenia. Jest tu przechowywany pień dębu, przy którym miał przyjść na świat biskup-męczennik. Ludzie z wiarą i przejęciem dotykają tego wiekowego drzewa.

Nieopodal Kaplicy Narodzenia znajduje się źródełko św. Stanisława, przy którym – według tradycji – matka przyszłego świętego miała obmyć nowo narodzone dziecię. Pielgrzymi czerpią wodę ze studzienki i zabierają ją ze sobą, aby podzielić się z bliskimi. Natomiast w kościele parafialnym w Szczepanowie, podniesionym do godności bazyliki mniejszej, są przechowywane relikwiarze ze szczątkami św. Stanisława.

inf. KAI

 

Zobacz także