Oratorium „Święty Stanisław” Franciszka Liszta

Burzliwymi oklaskami nagrodzono wykonanie oratorium "Święty Stanisław" Franciszka Liszta w sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie. Melomani zgromadzeni 7 maja wieczorem w tamtejszej bazylice wysłuchali niedokończonego dzieła wielkiego kompozytora węgierskiego. Oratorium wykonali: Capella Cracoviensis i chór Pueri Cantores Sancti Nicolai z Bochni.

Patronat nad wydarzeniem muzycznym objął biskup tarnowski Wiktor Skworc i marszałek województwa małopolskiego Janusz Sepioł. Oratorium wykonano w miejscu urodzenia św. Stanisława, gdzie 8 maja zakończyły się tygodniowe uroczystości odpustowe ku jego czci.

Tematem oratorium Franciszka Liszta "Święty Stanisław" jest męczeńska śmierć biskupa krakowskiego i patrona Polski. Liszt pracował nad dziełem w ostatnich latach życia, ukończył jednak tylko dwie sceny. Oprócz nich została wykonana również aria, którą zinstrumentował na podstawie wyciągu fortepianowego amerykański muzykolog Paul Munson.

Centralne uroczystości ku czci Świętego odbyły się w Szczepanowie 7 maja pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca. Rozpoczęła je procesja z relikwiami świętych patronów Polski, która wyruszyła z miejsca narodzin św. Stanisława do ołtarza polowego. Niesiono relikwie św. Stanisława Biskupa, św. Stanisława Kostki, św. Andrzeja Boboli oraz świętych i błogosławionych pochodzących z diecezji tarnowskiej.

Święty Stanisław urodził się w 1036 r. w Szczepanowie. Do dzisiaj jest wiele miejsc, które upamiętniają jego postać. Główny trakt wiodący przez miejscowość, przy którym znajduje się sanktuarium, został nazwany imieniem św. Stanisława. W miejscu, w którym się urodził święty, stoi wymurowana w 1861 r. tzw. Kaplica Narodzenia. Jest tu przechowywany pień dębu, przy którym miał przyjść na świat biskup-męczennik. Ludzie z wiarą i przejęciem dotykają tego wiekowego drzewa.

Nieopodal Kaplicy Narodzenia znajduje się źródełko św. Stanisława, przy którym – według tradycji – matka świętego miała obmyć nowo narodzone dziecię. Pielgrzymi czerpią wodę ze studzienki i zabierają ją ze sobą, aby podzielić się z bliskimi. Natomiast w kościele parafialnym w Szczepanowie, poniesionym do godności bazyliki mniejszej, są przechowywane relikwiarze ze szczątkami św. Stanisława.

na podst. KAI

 

Zobacz także