Ósmy sposób modlitwy św. Dominika

W najbliższy czwartek, 8 listopada, ponownie zapraszamy na godzinę 18.00 do klasztoru ss. Dominikanek na krakowskim Gródku (ul. Mikołajska 21). Po wspólnych nieszporach, przedostatnią z serii konferencji o dziewięciu sposobach modlitwy św. Dominika wygłosi o. Mateusz Przanowski OP. Spotkanie tradycyjnie zakończy się adoracją Najświętszego Sakramentu. Tego dnia szczególnie zapraszamy do wspólnej modlitwy, którą chcemy uczcić wspomnienie Wszystkich Zmarłych Braci i Sióstr Zakonu Kaznodziejskiego.

Ósmy sposób modlitwy św. Dominika

Zwłaszcza po modlitwach kanonicznych i po wspólnym dziękczynieniu za spożyty posiłek, Święty Ojciec Dominik rześki i namaszczony duchem pobożności, szybko udawał się do jakiegoś pomieszczenia, aby czytać lub rozmawiać w samotności z Bogiem. Siedział spokojnie i przed sobą rozkładał jakąś książkę. Czytając tak w samotności oddawał cześć księdze, pochylał się przed nią i ją całował, zwłaszcza gdy był to akurat kodeks Ewangelii lub słowa Jezusa. Niekiedy ukrywał swą twarz, chował w dłonie i nieco osłaniał kapturem. Wówczas płakał pełen niepokoju i pragnienia. Kiedy indziej, jakby dzięki składał wybitnej osobowości za udzielone mu dobra, na chwilę powstawał i z szacunkiem skłaniał głowę.

O. Mateusz Przanowski OP jest doktorem teologii, wykładowcą Kolegium Filozoficzno-Teologicznego oo. Dominikanów oraz dyrektorem biblioteki Kolegium i Konwentu. Zafascynowany św. Tomaszem z Akwinu, jest jednym z najwybitniejszych znawców jego dzieł w polskiej prowincji dominikanów.

el

Eliza Litak

Zobacz także