Ostatnie przygotowania do ingresu abp. Dziwisza w Krakowie

W Krakowie trwają ostatnie przygotowania do uroczystego ingresu abp. Stanisława Dziwisza do Katedry Wawelskiej oraz Mszy św. inaugurującej jego posługę na stolicy św. Stanisława, która odbędzie się na Rynku Głównym. Pod kościołem mariackim ustawiono już zadaszoną konstrukcję ołtarza polowego oraz miejsca dla gości. Trwają ostatnie próby i przygotowania.

 

Na uroczystości objęcia urzędu przez abp. Stanisława Dziwisza przyjadą do Krakowa członkowie Episkopatu Polski oraz kardynałowie i biskupi z zagranicy. Spodziewany jest m.in. wikariusz generalny Rzymu kard. Camillo Ruini, arcybiskup Filadelfii kard. Justin Rigali, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Crescenzio Sepe, prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Giovanni Batista Re oraz papieski ceremoniarz abp Piero Marini.

Według programu uroczystości, 27 sierpnia ok. godz. 10.15 arcybiskup Dziwisz przybędzie pod drzwi Katedry na Wawelu, gdzie powitają go kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, a także kapituła katedralna, przedstawiciele Papieskiej Akademii Teologicznej, przedstawiciele zakonów oraz świeckich, m.in. trzyosobowe delegacje z każdego dekanatu Archidiecezji Krakowskiej. Po wejściu do świątyni arcybiskup przejdzie do konfesji św. Stanisława. Tam zostaną mu podane relikwie patronów katedry: św. Stanisława, św. Wacława i św. Jadwigi. Abp Dziwisz ucałuje relikwie, potem przejdzie do kaplicy Najświętszego Sakramentu. W drodze do zakrystii zatrzyma się jeszcze przy Krzyżu św. Jadwigi. Z zakrystii wyruszy procesja do ołtarza głównego. Przy ołtarzu nastąpi przekazanie i odczytanie bulli papieskiej, przekazanie pastorału a także zajęcie miejsca w katedrze oraz złożenie wyrazów szacunku i posłuszeństwa nowemu metropolicie przez przedstawicieli diecezji.

Przy ołtarzu głównym zostanie nałożony abp. Dziwiszowi racjonał św. Jadwigi. Katedra na Wawelu jest jedynym kościołem w Polsce i jednym z kilku na świecie, które mogą poszczycić się tak cennym zabytkiem. Krakowski racjonał wyhaftowała osobiście św. Jadwiga Królowa, stąd jest on otaczony wielkim szacunkiem mieszkańców miasta. Uszyty został na wzór noszonego przez nią płaszcza, jest ozdobiony perłami.

Po obrzędach w katedrze, około godz. 10.50 uczestnicy uroczystości przejdą ul. Kanoniczą, pl. św. Marii Magdaleny i Grodzką na Rynek Główny. Gdy uroczysty pochód będzie się zbliżał do ołtarza, z Wieży Mariackiej rozlegnie się hejnał. Na ołtarzu ustawionym obok bazyliki mariackiej znajdować się będą cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz krzyż z sanktuarium w Mogile. Podczas Mszy w procesji z darami pójdą delegacje reprezentujące sześć różnych rejonów diecezji oraz delegacje wspólnot i stowarzyszeń diecezjalnych.

Podczas pieczołowicie przygotowanej liturgii posługiwać będą klerycy krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego a także świeccy ministranci. Podczas Mszy św. zaplanowano m.in. proklamację perykopy z Ewangelii św. Jana o Dobrym Pasterzu (J 10, 11-16) oraz odmówienie modlitwy eucharystycznej po łacinie.

W muzyczną oprawę liturgii zaangażowany jest 200-osobowy chór. Złożą się nań chóry: Mariański, Organum i Psalmodia, a także chóry Polskiego Radia, Akademii Muzycznej i Filharmonii Krakowskiej. Na Rynku zagra Capella Cracoviensis, a całością będzie dyrygował rektor Akademii Muzycznej w Krakowie prof. Stanisław Krawczyński. Specjalnie na tę uroczystość wykładowca w Zakładzie Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej Henryk Botor skomponował melodie do Alleluja przed i po Ewangelii oraz do Ciebie Boga wysławiamy. Po Mszy dla abp. Dziwisza zagrają także kapele góralskie.

Nad ołtarzem polowym zawisną trzy herby: papieża Jana Pawła II i Benedykta XVI oraz herb arcybiskupa Stanisława Dziwisza. Przedstawia on gołębicę z promieniami, symbolizującą Ducha Świętego. Ks. Dziwisz otrzymał sakrę biskupią w roku 1998 – roku Ducha Świętego. Gwiazda zaranna, umieszczona poniżej symbolizuje Maryję. Poniżej znajduje się zarys Giewontu z Krzyżem, bowiem Tatry były widoczne z rodzinnej miejscowości ks. Dziwisza – Raby Wyżnej. W herbie jest także biskupie zawołanie: "Sursum corda" czyli w "W górę serca", znajdujące swe korzenie w liturgicznej prefacji i w tekstach Pisma Świętego. To także nawiązanie do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II podczas wizyty w Zakopanem w 1997 roku.

Nad herbem arcybiskupa umieszcza się zielony kapelusz z dwoma zielonymi sznurami, zakończonymi 10 zielonymi chwostami ułożonymi w 4 rzędy (w odróżnieniu np. od herbu biskupa, gdzie sznury zakończone są 6 zielonymi chwostami ułożonymi w 3 rzędy). Za tarczą herbową umieszczony jest krzyż arcybiskupi – z dwiema poprzeczkami.

Na podst. inf. wł. i www.diecezja.pl

 

Zobacz także