Oto człowiek – ofiara i Król
Dopiero niedawno odkryłem starą już, bo z 1995 r., płytę Jacka Kaczmarskiego i Zbigniewa Łapińskiego (w śpiewie towarzyszyła im też Elżbieta Adamiak), pt. "Szukamy stajenki". Wstrzymywała mnie przed poznaniem jej generalna niechęć do funkcjonujących w naszej kulturze rozmaitych wariacji na temat Narodzenia Pańskiego. W tym do "tradycyjnych" (czyt. śpiewanych do womitu w polskich kościołach i przetwarzanych przez wszystkie możliwe odmiany popgwiazd) kolęd.
A wydawało mi się, że znam Kaczmarskiego. Powinienem był więc wiedzieć, że jest on Midasem sensu – nie może czegoś dotknąć, żeby nie ujawnić głębszego dna, żeby nie wydobyć z tego jakiejś kolejnej refrakcji Prawdy.
Chciałem podzielić się z Wami tym odkryciem na progu świąt cielesnych narodzin wiecznie rodzącego się Słowa. Nie ma słów, aby wyrazić głębię uniżenia się Syna Bożego. Oto człowiek – ofiara i Król…, Ten, który przyjął i zrozumiał człowieka "równego bydlętom, które giną ". Który przeniknął swoją miłością naszą nędzę, głupotę i wieczny powrót w bagno grzechu. Który wskrzesił iskrę Bóstwa w człowieczeństwie, przekuł okowy na relikwie, Dawca stale trwonionej miłości.
Skoro ma umierać za nas
I Go męka czeka
– W niemowlęciu czcijmy Pana:
Boga – i człowieka.
* * *
Jeśli masz chwilę czasu – posłuchaj.
"Odmiennych mową, wiarą, obyczajem"
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Liturgia w soczewce: II niedziela Wielkiego Postu,...
„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli... więcej
-
„Trzy sekrety. Rekolekcje dla małżeństw” – recenzja...
Autorzy „Trzech sekretów. Rekolekcji dla małżeństw”, Dana i Amber Dematte, zapraszają czytelnika, czy może trafniej... więcej
-
Liturgia i edukacja (część 3): reedukacja pragnienia...
Jesteśmy stworzeni dla adorowania Boga, nie zaś dla czczenia fałszywych bożków rasizmu, bigoterii, własnej “ważności”,... więcej
Tomasz Dekert
Urodzony w 1979 r., doktor religioznawstwa UJ, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Główne zainteresowania: literatura judaizmu intertestamentalnego, historia i teologia wczesnego chrześcijaństwa, chrześcijańska literatura apokryficzna, antropologia kulturowa (a zwłaszcza możliwości jej zastosowania do poprzednio wymienionych dziedzin), języki starożytne. Autor książki „Teoria rekapitulacji Ireneusza z Lyonu w świetle starożytnych koncepcji na temat Adama” (WAM, Kraków 2007) i artykułów m.in. w „Teofilu”, „Studia Laurentiana” i „Studia Religiologica”. Mąż, ojciec czterech córek i dwóch synów.