Papież potwierdza termin Synodu Biskupów o Eucharystii

Papież Benedykt XVI potwierdził, że zapowiedziany przez jego poprzednika Jana Pawła II Synod Biskupów poświęcony Eucharystii odbędzie się w październiku, ale będzie trwał o tydzień krócej niż początkowo planowano. 11. Zwyczajny Synod Biskupów pod hasłem: "Eucharystia: źródło i centralny punkt życia i misji Kościoła" odbędzie się w dniach 2-23 października.

Benedykt XVI zatwierdził też powołanych przez Jana Pawła II przewodniczących, a także generalnego relatora i specjalnego sekretarza. Formalne ich zatwierdzenie było konieczne, gdyż wraz ze śmiercią Jana Pawła II straciły również ważność jego inicjatywy. Wola nowego papieża by odbył się Synod Biskupów na temat Eucharystii, widoczna była od początku pontyfikatu. Już w pierwszych przemówieniach Benedykt XVI wspominał o ogłoszonym przez jego poprzednika Roku Eucharystii i jego głównych wydarzeniach, jakimi będą procesja Bożego Ciała (29 maja) oraz Synod Biskupów.

Papież Jan Paweł II ogłosił zwołanie 11. Zwyczajnego Synodu Biskupów w marcu br. Jego przewodniczącymi mianował nigeryjskiego kardynała Francisa Arinze, arcybiskupa Guadalajary w Meksyku, kard. Juana Sandovala Inigueza oraz kard. Telesphore Placidusa Toppo, arcybiskupa Ranchi w Indiach. Sekretarzem specjalnym został pochodzący z Lotaryngii arcybiskup Dijon, Roland Minnerath. Na ważną funkcję generalnego relatora Jan Paweł II powołał patriarchę Wenecji, kard. Angelo Scolę.

na podst. KAI

 

Zobacz także