Pean na cześć świątyni
Wszystkich, którzy kiedykolwiek będą w Białymstoku, usilnie namawiam, żeby udali się do cerkwi Świętego Ducha, a nadto zrobili wszystko, włącznie z natychmiastowym telefonem do Patriarchy Konstantynopola, żeby wejść do środka. Nie widziałem wszystkich kościołów w Polsce, ale nie zawaham się z góry stwierdzić, kierując się, rzecz jasna, własnym odczuciem, że jest to najpiękniejsza świątynia w naszym kraju.
Po wejściu najpierw ma się odruch żeby paść na kolana, a później usiąść i siedzieć, godzinę, dwie, trzy… Bo nagle jest się w przestrzeni, która jest „nie z tego świata”. Nie ma w niej skrawka, który nie byłby obrazem, symbolem, wyobrażeniem. Całość w bizantyjskich freskach. W kopule hierarchia niebieska – cherubini, serafini, archaniołowie, aniołowie, patriarchowie, prorocy, apostołowie. Na ścianach cała niemal ewangelia, wszystkie najważniejsze wydarzenia. Ponadto ikony na deskach – w ikonostasie i na ścianach, na szkle – w oknach i żyrandolach. Wszystko przyozdobione drewnem i złotem. Spójne, ze smakiem, wyczuciem i zachowaniem kanonów. Przesiąknięte oczywiście zapachem wybornego kadzidła. Trzeba zobaczyć!!!
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Chorał ze śpiewników „Niepojęta Trójco” – Missa de Angelis
Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami wybranych utworów ze śpiewników „Niepojęta Trójco”. Tym razem są to... więcej
-
Poranna liturgia godzin na Wielki Piątek i...
Z inicjatywy Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, nakładem Centrum Apostolstwa Liturgicznego Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza,... więcej
-
Amnestie i olśnienia – o „Literach na...
Czasem zasiadamy uroczyście do stworzenia traktatu, który może napisać tylko życie: to jedna z myśli,... więcej
Marek Rojszyk OP
Dominikanin. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się praktyką wykonywania chorału gregoriańskiego. Uczestniczył w nagraniu czterech płyt i brał udział w licznych przedsięwzięciach liturgiczno-muzycznych, szczególnie w zakresie rekonstrukcji dominikańskiej tradycji śpiewu. Pracuje nad popularyzacją chorału gregoriańskiego w środowisku akademickim. Obecnie prowadzi zajęcia z chorału gregoriańskiego odbywające się w ramach działalności Stowarzyszenia „Sztuka Żywota” w Warszawie. Prowadzi bloga pt. "Obyś miał ciało!" w serwisie Liturgia.pl.