Pierwsza beatyfikacja w tym roku 14 maja

W sobotę 14 maja o godz. 17 w Bazylice św. Piotra prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraiva Martins ogłosi błogosławionymi dwie Sługi Boże. Będą to amerykańska franciszkanka Maria Anna Barbara Cope z diecezji Syracuse w stanie Nowy Jork, znana jako Matka Marianna z Molokai (1838-1918) i hiszpańska dominikanka Ascensio od Serca Jezusowego, współzałożycielka zgromadzenia misjonarek dominikanek od Świętego Różańca (1868-1940).

Zapowiadając tę ceremonię w Radiu Watykańskim portugalski kardynał kurialny wyjaśnił, dlaczego nie będzie jej przewodniczyć Benedykt XVI. Przypomniał, że rezygnacja Papieża z udziału w beatyfikacji "to nie żadna absolutna nowość, lecz powrót do wielowiekowej praktyki, stosowanej w Kościele do 1971 roku". Wtedy właśnie po raz pierwszy Papież – a był nim Paweł VI – osobiście dokonał beatyfikacji ojca Maksymiliana Marii Kolbego.

Warto przypomnieć, że Jan Paweł II w ciągu ponad 26 lat swej posługi papieskiej osobiście przewodniczył 147 obrzędom beatyfikacyjnym, podczas których ogłosił 1338 błogosławionych, i 51 kanonizacjom, które dały Kościołowi 482 świętych. Część tych ceremonii odbyła się poza Watykanem – we Włoszech i w innych krajach, m.in. w Polsce.

inf. KAI

 

Zobacz także