Pierwszy raz
Dzisiaj po raz pierwszy odprawiłem Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. W pewnym sensie nowa prymicja.
Odprawiłem o godz. 11 w kaplicy WSD Księży Marianów w Lublinie. Prymicja była skromna. Była to Missa lecta (Msza czytana), do Mszy św. służył Piotr, ceremoniarz, który stale posługuje w kościele przy ul. Staszica w Lublinie, gdzie od pewnego czasu regularnie sprawowane są Msze "trydenckie". Wczoraj Piotr sprawdził mój stopień przygotowania, a ponieważ wynik był pomyślny, uznaliśmy, że najwyższa pora już przejść od ćwiczenia do celebracji.
Mszał ołtarzowy z 1962 r. podarował mi mój współbrat, o. archimandryta Roman Piętka MIC (kapłan obrządku bizantyjsko-słowiańskiego). Przechował on ten Mszał w swoim księgozbiorze. Tablice ołtarzowe i manipularz przyniósł Piotr.
To był pierwszy raz, ale oczywiście nie ostatni. Po raz drugi chciałbym odprawić jeszcze bez udziału ludu, umówiliśmy się z Piotrem na przyszły tydzień. Potem – no cóż, chciałbym włączyć się w celebracje w kościele przy ul. Staszica.
Jedno mogę powiedzieć: ucząc się celebrowania wg Mszału Piusa V i poznając pewne nowe dla mnie formy rytualne nie miałem absolutnie poczucia obcości. Czuję się jakbym przyszedł w jakieś miejsce nowe ale bliskie.
Przy okazji powróciło jedno wspomnienie z grudnia 1994 r. Byłem na I roku studiów liturgicznych w rzymskim "Anselmianum". W ramach wykładu "Księgi liturgiczne", prowadzonego przez niezrównanego o. Cassiana Folsoma OSB (prowadzi on ten wykład do tej pory) poznawaliśmy rozwój historyczny ksiąg liturgicznych rytu rzymskiego i wdrażaliśmy się jednocześnie do pracy na źródłach, wykonując różne ćwiczenia. Jedno z zadanych przez o. Cassiana ćwiczeń polegało na dokonaniu analizy porównawczej Ordo missae Mszału Piusa V i Pawła VI. Pierwszy raz w życiu wziąłem wtedy do ręki Mszał trydencki i kiedy kończyłem ćwiczenie, gdzieś w tyle głowy przeleciała mi myśl: "Chciałbym kiedyś odprawić Mszę św. wg tego Mszału". Myśl wtedy przeleciała i znikła, ale przyszedł właściwy czas i tamto pragnienie się spełniło, dokładnie 30 września 2010.
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Marcowy numer „W drodze”: Sojusz ołtarza z...
Marcowy miesięcznik „W drodze” już w sprzedaży - a w nim między innymi o niedawno zmarłym założycielu... więcej
-
Śladami katechumenów: Disciplina arcani – tajemnice życia...
Kolejnym etapem na drodze przygotowania bliższego do przyjęcia sakramentu chrztu jest rzeczywistość opisana terminem disciplina... więcej
-
Liturgia w soczewce: II niedziela Wielkiego Postu,...
„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli... więcej
Maciej Zachara MIC
Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....