Pieśni apokaliptyczne (II)
Apokalipsa, księga nadziei i triumfu
Lubię powtarzać, że Apokalipsa jest księgą nadziei. Ciekawe, że z jednej strony przymiotnik apokaliptyczny wywodzi się od straszliwych obrazów z tej księgi, a z drugiej strony do słów Apokalipsy został napisany najsławniejszy chór z Mesjasza, jedna z najwspanialszych pieśni triumfalnych.
Do łez mnie wzrusza ta oto wersja – cudowna niespodzianka w nieoczekiwanym miejscu i czasie. Oto, czym jest chóralny śpiew. Mamy tu i poczucie wspólnoty śpiewaków, i obdarowanie słuchaczy – obdarowanie pięknem, ale i włączeniem w śpiew, choćby przez słuchanie.
Alleluja! Zakrólował Pan Bóg Wszechmogący! Nastało nad światem królowanie Pana naszego i Jego Pomazańca i będzie królować na wieki wieków! KRÓLÓW KRÓL I PANÓW PAN! Alleluja!
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Śpiew Ewangelii – 3 niedziela Wielkiego Postu, rok B
Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone,... więcej
-
Papież Franciszek: pośćmy od plotek i oszczerstw
W czasie wczorajszej modlitwy Anioł Pański, 28 lutego, papież Franciszek zachęcił do dobrego przeżycia okresu... więcej
-
Marcowy numer „W drodze”: Sojusz ołtarza z...
Marcowy miesięcznik „W drodze” już w sprzedaży - a w nim między innymi o niedawno zmarłym założycielu... więcej
Błażej Matusiak OP
Obecnie w dominikańskim klasztorze w Pradze. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.