Pieśni apokaliptyczne (II)

Apokalipsa, księga nadziei i triumfu

Lubię powtarzać, że Apokalipsa jest księgą nadziei. Ciekawe, że z jednej strony przymiotnik apokaliptyczny wywodzi się od straszliwych obrazów z tej księgi, a z drugiej strony do słów Apokalipsy został napisany najsławniejszy chór z Mesjasza, jedna z najwspanialszych pieśni triumfalnych.

Do łez mnie wzrusza ta oto wersja – cudowna niespodzianka w nieoczekiwanym miejscu i czasie. Oto, czym jest chóralny śpiew. Mamy tu i poczucie wspólnoty śpiewaków, i obdarowanie słuchaczy – obdarowanie pięknem, ale i włączeniem w śpiew, choćby przez słuchanie.

Alleluja! Zakrólował Pan Bóg Wszechmogący! Nastało nad światem królowanie Pana naszego i Jego Pomazańca i będzie królować na wieki wieków! KRÓLÓW KRÓL I PANÓW PAN! Alleluja!


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Błażej Matusiak OP

Błażej Matusiak OP na Liturgia.pl

Obecnie w dominikańskim klasztorze w Pradze. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.