Płacz i zgrzytanie zębów

Pierwsza niedziela Adwentu, msza odprawiana przez rektora kościoła. Spory tłum, bo jest to coroczna msza cechów staromiejskich. Msza dosyć "napięta", bo zaraz po niej będzie mszę odprawiał metropolita warszawski, z racji obchodów 90-lecia zgromadzenia sióstr franciszkanek służebnic krzyża.

Organistka zaśpiewała "Panie, zmiłuj się nad nami" [melodia adwentowa; siostry mają osobne melodie na różne okresy liturgiczne]. W tym momencie celebrans mówi: "Uwielbiajmy wspólnie Boga, wołając: Chwała na wyskości Bogu". I co tu zrobić? Zatkać sobie uszy rękoma? Wyjść ostentacyjnie z kościoła i wrócić dopiero na kolektę? Pomyśleć o świętej Dziewicy i Janie Apostole, stojących do końca pod krzyżem… "A Twoją duszę miecz przeniknie".


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Marcin L. Morawski

Marcin L. Morawski na Liturgia.pl

Filolog (ale nie lingwista) o mentalności Anglosasa z czasów Bedy. Szczególnie bliska jest mu teologia Wielkiej Soboty. Miłośnik Tolkiena, angielskiej herbaty, Loreeny McKennitt i psów wszelkich ras. Uczy greki, łaciny i gockiego. Czasami coś tłumaczy, zdarza mu się i wiersz napisać. Interesuje się greką biblijną oraz średniowieczną literaturą łacińską i angielską. Członek International Society of Anglo-Saxonists, Henry Bradshaw Society.