Po co dzisiaj ryt dominikański?
Jakiś czas temu zaprzyjaźniony portal www.rytdominikanski.pl ogłosił konkurs o odpowiedź na pytanie "Po co dzisiaj ryt dominikański?"
Jeśli się nie mylę, pomysł wziął się z autentycznej wypowiedzi któregoś z braci, który na pytanie, czy tu a tu dojdzie do powrotu do rytu dominikańskiego odparł: „Nie, bo po co?” Jego pytanie było, jak widać, raczej retoryczne, jednak redakcja portalu postanowiła potraktować je poważnie – stąd konkurs. Konkurs w moim odczuciu ciekawy i ważny, bowiem odpowiedzi na tak postawione pytanie zgromadzono wręcz zaskakująco dużo i są one w przeważającej części poważne i merytoryczne. A nawet jeśli same w sobie nie są merytoryczne, to pozostają niezwykle trafne. Prym wśród tych ostatnich wiedzie, jak dla mnie, odpowiedź pana Roberta Pożarskiego, który… a zresztą przeczytajcie sami.
Bardzo bym chciał, żeby te wypowiedzi zostały przez potencjalnych OP-czytelników potraktowane jako słowa miłości i troski, a nie czepialstwo czy wtrącanie się laików w wewnętrzne sprawy zakonu. Mi, na przykład, dość na Was zależy.
P.S. A tak w ogóle, to generalnie polecam www.rytdominikanski.pl – sporo tam ciekawych rzeczy, nie wspominając o inicjatywach. Na przykład 24 lutego będzie pielgrzymka do Gidel, w czasie której tamtejszy przeor, o. Marek Grzelczak OP, odprawi Mszę śpiewaną. Pozwalam sobie w imieniu organizatorów na nią zaprosić.
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Rusza III edycja Otwartego Konkursu Teologicznego DSFT
Już po raz trzeci Dominikańskie Studium Filozofii i Teologii ogłasza kolejną edycję pisemnego konkursu teologicznego.... więcej
-
zDOLni – szósty odcinek o liturgii z Dominikiem...
Tym razem w cyklu zDOLni rozmowa o. Łukasza z dwoma młodymi zakonnikami i muzykami, tynieckim... więcej
-
zDOLni – piąty odcinek o liturgii dominikańskiej...
Piąty odcinek zDOLnych stawia pytanie o to, skąd się bierze liturgia, czy może się ona... więcej
-
10 mar
Wiara z YouTube’a. Czy Kościół potrzebuje influencerów? (spotkanie ONLINE)
Wrocławskie duszpasterstwo akademickie Dominik zaprasza na cykl spotkań OPen! W środę… więcej
Tomasz Dekert
Urodzony w 1979 r., doktor religioznawstwa UJ, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Główne zainteresowania: literatura judaizmu intertestamentalnego, historia i teologia wczesnego chrześcijaństwa, chrześcijańska literatura apokryficzna, antropologia kulturowa (a zwłaszcza możliwości jej zastosowania do poprzednio wymienionych dziedzin), języki starożytne. Autor książki „Teoria rekapitulacji Ireneusza z Lyonu w świetle starożytnych koncepcji na temat Adama” (WAM, Kraków 2007) i artykułów m.in. w „Teofilu”, „Studia Laurentiana” i „Studia Religiologica”. Mąż, ojciec czterech córek i dwóch synów.