Pod papieskim oknem w 85. rocznicę urodzin Karola Wojtyły*

"Jak by się kto pytał - Franciszkańska 3" - żartobliwie przypominał tłumom młodzieży, zebranym pod krakowską Kurią Ojciec Święty Jan Paweł II tuż przed wieczornym błogosławieństwem w sierpniu 2002 roku. W najbliższą środę, w 85. rocznicę urodzin Papieża, ulica Franciszkańska w Krakowie znów wypełni się młodzeżą.

W tym miejscu spontanicznie gromadzą się młodzi krakowianie, aby wyrazić swoją jedność z Janem Pawłem II. Tak było podczas wszystkich jego pielgrzymek do Ojczyzny, kiedy do późnych godzin wieczornych towarzyszyli mu śpiewem i modlitwą. Tutaj przychodzili też bardzo licznie, kiedy pogorszyło się zdrowie Papieża i przez kilka dni po jego śmierci, by wraz z kard. Franciszkiem Macharskim, gospodarzem Pałacu Biskupiego, modlić się za Papieża-Polaka.

Tak będzie i tym razem. W dniu 85. urodzin Karola Wojtyły krakowianie spotkają się pod papieskim oknem. Hasłem przewodnim tego spotkania, organizowanego przez Kurię Metropolitalną w Krakowie, Radio Plus oraz Duszpasterstwo Akademickie Krakowa będą słowa "Jam jest zmartwychwstanie i życie, to znaczy pomimo starości, pomimo śmierci – młodość w Bogu". Czuwanie, które rozpocznie się o godz. 20 prowadzić będą ojciec Michał Adamski, dominikanin i Edyta Przybylska.

Na początku odbędzie się koncert Scholi Papieskiej, czyli połączonych chórów krakowskich duszpasterstw akademickich i scholi Ruchu Światło-Życie "Cantate Domino", której tradycyjnie już dyrygował będzie Piotr Pałka. Śpiew Scholi Papieskiej towarzyszył krakowskim spotkaniom z Janem Pawłem II w 1999 i 2002 roku, a także odpowiadała za oprawę muzyczną Mszy Świadków Miłosierdzia, która odbyła się na krakowskich Błoniach w przededniu pogrzebu Papieża. Specjalnie na okazję 85. urodzin Ojca Świętego Piotr Pałka skomponował utwór "Ukochany Ojcze Święty", którego premiera odbędzie się we środę.

Po koncercie rozpocznie się modlitwa pod przewodnictwem kard. Macharskiego: nabożeństwo majowe i Apel Jasnogórski. Następnie Tadeusz Szybowski, aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, który pracował razem z Karolem Wojtyłą w "Tetrze Rapsodycznym", odczyta fragmenty Testamentu Ojca Świętego. W godzinie śmierci Papieża strażacy-hejnaliści z Wieży Mariackiej odegrają na żywo "Łzy Matki". Ta pieśń żałobna grana jest o 21.37 w każdą pierwszą sobotę miesiąca od 7 maja na pamiątkę śmierci Jana Pawła II z Wieży Mariackiej. Czuwanie zakończy się przed godziną 22. błogosławieństwem, udzielonym przez metropolitę krakowskiego.

Wybierając się we środę pod papieskie okno, nie zapomnijmy zabrać ze sobą świec i parasoli na wypadek deszczu. Organizatorzy zapewniają jednak, że w wypadku ulewnego deszczu modlitwa zostanie przeniesiona do bazyliki oo. Franciszkanów, sąsiadującej z budynkiem Kurii Metropolitalnej.

(* – artykuł był aktualizowany po zamieszczeniu w serwisie)

Michał Wsiołkowski

Zobacz także