Pogrzeb amerykańskiego luteranina w katolickiej katedrze

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w ubiegłym tygodniu Williama Rehnquista, prezesa Sądu Najwyższego USA i luteranina odbyły się we środę w katolickiej katedrze pw. św. Mateusza w Waszyngtonie. "Kard. Theodore McCarrick wyraził zgodę i jest to niecodzienny gest ekumeniczny" - poinformowała amerykańska agencja CNS powołując się na rzeczniczkę archidiecezji Waszyngtonu.

Narodowa katedra Kościoła episkopalnego w Waszyngtonie, która jest zazwyczaj miejscem pogrzebów polityków protestanckich była zajęta w terminie dogodnym dla rodziny zmarłego Rehnquista. 80-letni przewodniczący Sądu Najwyższego zmarł w ubiegłą sobotę. Przez ostanie 30 lat stał na czele najwyższego wymiaru sprawiedliwości USA. Zapisał się w pamięci Amerykanów jako gorliwy obrońca życia i rodziny oraz przeciwnik aborcji i eutanazji.

Prawo kościelne dopuszcza pod pewnymi warunkami nabożeństwa innych wyznań w świątyniach katolickich o ile wyrazi na nie zgodę biskup miejsca.

Katedra pw. św. Mateusza może pomieścić do 1,2 tys. wiernych i jest jednym z niewielu kościołów w stolicy USA, która może przyjąć tak wiele osób. Po luterańskiej liturgii żałobnej ciało Rehnquista spocznie na cmentarzu Arlington.

inf. KAI

 

Zobacz także