Polscy grekokatolicy obchodzili Święto Jordanu w Przemyślu

Metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego abp Jan Martyniak przewodniczył w ubiegły czwartek w Przemyślu greckokatolickim obchodom Święta Jordanu. Obecny był na nich także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik razem z pracownikami swojej kurii. Po Mszy św. odbyła się tradycyjna procesja nad San, gdzie abp Martyniak dokonał poświęcenia wody, a następnie udzielił błogosławieństwa.

W homilii podczas Mszy św. pontyfikalnej w katedrze greckokatolickiej abp Martyniak wyjaśnił znaczenie święta. "To nie jest zwyczajne święto Trzech Króli, czy zwyczajne święto chrztu Pana Jezusa, tylko jest to święto pełnego objawienia się Boga w Trójcy Przenajświętszej, nazywane na Wschodzie wielką epiklezą Ducha Świętego" – stwierdził hierarcha. Przypomniał, że człowiek żyje w dwóch przestrzeniach. Pierwszą jest przestrzeń duchowa: człowiek jest usynowiony przez Boga, otrzymuje od Ducha Świętego łaskę przyjaźni z Bogiem i jest przebóstwiony. "Jest to teandryczna strona życia człowieka" – wskazał abp Martyniak. Ale – kontynuował metropolita – człowiek dostaje też od Boga przestrzeń życiową na ziemi. "Syn Boży przyszedł na ziemię uświęcił żywioły, całą ziemię, cały przebóstwiony kosmos. Człowiek ma tę ziemię czynić poddaną – nie wyzyskiwać i niszczyć siebie, drugiego człowieka, przyrodę, tylko wszystko kierować do Boga i do drugiego człowieka" – wskazał kaznodzieja.

W czasie obrzędu poświęcenia celebransi proszą Ducha Świętego o obdarowanie wody mocą leczniczą dla dobra duszy i ciała. Kapłani błogosławią wodę trzema trójramiennymi świecznikami, tzw. trykyrionem, oraz trzykrotnie błogosławią ją krzyżem, zanurzając go w wodzie. W tym czasie wierni śpiewają tropar: "Koły wo Jordani chrestywsia…" ("Kiedy w rzece Jordan Ty chrzest przyjmowałeś…"). Modlitwy obrzędu poświęcenia wody wysławiają Trójcę Świętą. Jako symbol obecności Ducha Świętego praktykowany jeszcze zwyczaj wypuszczania gołębia w trakcie obrzędu święcenia wody. Poświęconą wodę wierni zabierają ze sobą w celu pokropienia nią swoich domów. Także tej wody używa kapłan w czasie duszpasterskich odwiedzin rozpoczynających się tego dnia.

Wierni Kościoła greckokatolickiego w Polsce skupieni są w metropolii przemysko-warszawskiej, w skład której wchodzą archidiecezja przemysko-warszawska oraz diecezja wrocławsko-gdańska. Liczbę grekokatolików w Polsce szacuje się na ok. 100 tys.

inf. KAI

 

Zobacz także