Polskie obchody dnia Wszystkich Świętych w Jerozolimie

Na cmentarzu w Jerozolimie odmówiono różaniec za zmarłych Polaków, z pokropieniem i okadzeniem wszystkich mogił. Nabożeństwu przewodniczył rektor polskiej misji katolickiej ks. Tadeusz Nosal a uczestniczyli w nim polscy kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele Ambasady RP w Izraelu, żołnierze polskiego batalionu sił pokojowych ONZ ze Wzgórz Golan oraz grupa wiernych.

Polskie groby w Ziemi Świętej są rzeczową kroniką dziejów Polaków, którzy tam żyli i zmarli jako misjonarze, pielgrzymi, uchodźcy i osiedleńcy. Największe skupiska polskich mogił znajdują się w Ramle, Jaffie, Jerozolimie i w Hajfie. Są tam pochowani głównie żołnierze z armii gen. Andersa i ich bliscy, ale także dyplomaci, duchowni i pielgrzymi.

Polska kwatera cmentarza parafialnego w Jerozolimie, dzięki zaangażowaniu polskiego konsulatu z Tel Awiwu została całkowicie odnowiona. Renowację sfinansowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Nabożeństwa zaduszne z udziałem duchowieństwa i władz państwowych odbyły się również na innych cmentarzach Ziemi Świętej, gdzie znajdują się polskie mogiły.

inf. KAI

 

Zobacz także