Pomiędzy źródłem a szczytem (12)
„Przekazywanie czynności liturgicznych przez radio i telewizję, zwłaszcza gdy chodzi o Mszę świętą, powinno się odbywać w sposób dyskretny i godny, pod kierunkiem i odpowiedzialnością kompetentnej osoby, wyznaczonej do tego przez biskupów.” [Sacrosanctum concilium, 20]
Po pierwsze: problem transmisji celebracji liturgicznych w mediach (radio, telewizja, internet). Wspomnę trzy obrazy. Pierwsze dotyczy liturgii konsekracji bazyliki w Licheniu (2004). Moim zdaniem: koszmar. Oglądałem mszę w telewizji i przecierałem oczy ze zdumienia, jak bardzo można zagubić istotę rzeczy. Bardzo podobnie oceniam transmisję (i w ogóle: ideę i przebieg) mszy pogrzebowej pary prezydenckiej w Bazylice Mariackiej w Krakowie (2010), gdzie liturgia była dodatkiem do kadrów prezentujących „wielkich tego świata” obserwujących (bo uczestnikami nie potrafię ich nazwać) mszę. I trzecie wspomnienie, tym razem ze Stanów Zjednoczonych. Od jakiegoś czasu większość konsekracji biskupich w Stanach jest transmitowana na żywo w internecie. Oglądałem kilka takich transmisji i muszę przyznać, że – pomijając typowy dla Amerykanów klimat radości, ale de gustibus… – robią dobre wrażenie, nie gubiąc w żaden sposób ducha chrześcijańskiej liturgii.
Liturgia jest celem samym w sobie. Transmitowanie jej ma zaś na celu przede wszystkim umożliwienie uczestniczenia w niej tym, którzy z różnych powodów nie mogą być obecni fizycznie. Robienie z mszy przedstawienia podobnego do teatru telewizji czy posiedzenia sejmu musi rodzić sprzeciw człowieka wierzącego. A jednak jeszcze takowego nie usłyszałem. To mi słuch i wzrok szwankuje, czy raczej sensus liturgiae polskich biskupów jest na wakacjach?
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Wiara z YouTube’a. Czy Kościół potrzebuje influencerów?...
Wrocławskie duszpasterstwo akademickie Dominik zaprasza na cykl spotkań OPen! W środę 10 marca o godzinie 20:00 odbędzie... więcej
-
Liturgia i edukacja (część 4): celebracja liturgii...
Narodziny nowego dziecka celebrowane są nie tylko w domu, ale także przez chrzest; doświadczenie śmierci... więcej
-
Wiosna zmysłów – recenzja książki „Miłość i...
Wiosenne preludium nadeszło w tym roku zaskakująco wcześnie w naturze, literaturze i sztuce oraz gdzieś... więcej
-
10 mar
Wiara z YouTube’a. Czy Kościół potrzebuje influencerów? (spotkanie ONLINE)
Wrocławskie duszpasterstwo akademickie Dominik zaprasza na cykl spotkań OPen! W środę… więcej
Sebastian Gałecki
Filozof, etyk i bioetyk, chrześcijanin, teolog-amator, motocyklista, z urodzenia częstochowianin, poszukiwacz pytań i odpowiedzi.