Poznań: ekumeniczne nieszpory o świętych Cyrylu i Metodym

O jedność wszystkich chrześcijan modlili się w środę w Poznaniu katolicy, prawosławni i protestanci podczas ekumenicznych nieszporów o świętych Cyrylu i Metodym. Obaj Święci, których Jan Paweł II ogłosił współpatronami Europy, żyli w czasach niepodzielonego jeszcze chrześcijaństwa.

„Święci Cyryl i Metody szli silni jednością Kościoła, by nieść radosną nowinę o Chrystusie narodom, które jeszcze o Nim nie słyszały” – mówił w kazaniu o ewangelizacyjnej misji obu Braci wśród pogańskich ludów południowej Słowiańszczyzny biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, Marek Jędraszewski. Hierarcha przypomniał za Janem Pawłem II, że dzięki działalności Apostołów Słowian, jak nazywa się Cyryla i Metodego, ta część Europy stała się „drugim płucem Europy”, które – jak podkreślił – „naznaczyło swoją obecność w tej części kontynentu wiarą żywą i świadectwem niekiedy heroicznym”.

„Abyśmy z tej wiary czerpali moc do budowania dzisiaj cywilizacji miłości tak bardzo zagrożonej już nie tyle z powodów nacjonalistycznych, ile bardziej kulturowych, głoszących przekonanie, że człowiek może być bardziej człowiekiem jeśli uzna, że Boga nie ma” – zakończył swoje kazanie biskup Jędraszewski.

Uroczyste nieszpory w rzymskokatolickim kościele świętego Wojciecha, w którym od XIX wieku znajdują się figury świętych Cyryla i Metodego, odprawił w języku staro-cerkiewno-słowiańskim proboszcz parafii prawosławnej w Poznaniu, ksiądz Paweł Minajew. W czasie trwającej półtorej godziny liturgii, nazywanej Wielką Wieczernią, śpiewano prawosławne pieśni kościelne. Wierni wysłuchali fragmentu Ewangelii świętego Mateusza, w którym Jezus nakazał uczniom prowadzenie działalności misyjnej, oraz odmówili modlitwę „Ojcze nasz”.

inf. KAI

 

Zobacz także