Prapremiera oratorium „Tu es Petrus” w Kielcach

Oratorium dedykowane Janowi Pawłowi II pt. "Tu es Petrus - Ty jesteś Skała" wystawione zostanie w amfiteatrze w pobliskim kamieniołomie w Kielcach. Prapremiera utworu odbędzie się 14 maja. Telewizja Polska wyemituje nagranie z wykonania dzieła 18 maja, w 85. rocznicę urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II.

Prapremiera "Tu es Petrus" rozpocznie się o godz. 20.30. Autorem libretta nawiązującego do Pisma św. oraz nauczania i "Tryptyku Rzymskiego" Jana Pawła II jest Zbigniew Książek. Śpiewać będą: Dorota Marczyk, Joanna Słowińska, Olga Szomańska, Przemysław Branny, Maciej Miecznikowski, Janusz Radek, Chór Akademii Świętokrzyskiej i Chór Kameralny Fermata. Orkiestrę Symfoniczną Flharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi kompozytor oratorium Piotr Rubik. Patronat honorowy nad koncertem objęli: nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, biskup kielecki Kazimierz Ryczan oraz prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Kamieniołom i wapienniki założył w Kielcach w XVIII w. biskup krakowski Kajetan Sołtyk. Kamień wydobywano ze wzgórza Kadzielnia. Nazwa pochodziła od kadzidła, do którego kościelni zbierali zioła na potrzeby kolegiaty. Eksploatację już państwowego kamieniołomu zakończono na początku lat 60. ub. wieku. W części wyrobiska zbudowano amfiteatr na 6 tys. miejsc, a w drugiej, gdzie są także jaskinie, utworzono rezerwat geologiczny ze zjawiskami tektonicznymi, mineralizacyjnymi i krasowymi. Według opinii występujących tu artystów jest to jedna z najpiękniejszych otwartych scen w Polsce. Obecnie Kadzielnia znajduje w śródmieściu. W granicach Kielc są 4 rezerwaty geologiczne, co stanowi ewenement na skalę europejską.

inf. KAI

 

Zobacz także