Prawosławni obchodzili święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Wyznawcy prawosławia obchodzili w niedzielę Narodzenie Najświętszej Marii Panny (Rożdżestwo Preswiatoj Bogorodicy). To pierwsze, nieruchome święto od początku roku cerkiewnego rozpoczynającego się pierwszego września, z dwunastu wielkich świąt.
„Święto jest tym bardziej ważne, że jest poświęcone początkowi naszego zbawienia – powiedział rzecznik kurii prawosławnej, ks. Anatol Szymaniuk. Obchodzimy święto Bożej Wybranki tej, która miała się stać Matką Zbawiciela. Rozpoczyna ono cały proces ekonomii zbawienia człowieka od narodzenia tej, która ma się stać Matką Boga”.
Święto zostało ustanowione około IV wieku, a hymny na to święto napisali między innymi św. Andrzej z Krety, św. Jan Damasceński oraz św. Józef Studyta. Narodzenie Najświętszej Marii Panny ma jeden dzień przedświąteczny i cztery poświąteczne. W przeddzień święta odprawiane jest w cerkwiach całonocne czuwanie (wsienoszcznoje bdienije) z litiją.
Stichiry wyrażają myśl, iż w osobie Marii Panny Bóg przygotował sobie ziemski tron i mieszkanie, a sama Bogurodzica przewyższa dostojeństwem wszystkie kobiety. Matka Boża w stichirach porównywana jest do nieba, do żywej świątyni Bożej, do gorejącego krzewu. Na utrenii Cerkiew wspomina okoliczności narodzenia Marii Panny, składa hołd jej rodzicom i dziękczynienie Bogu.
Podczas liturgii brzmi prokimen zaczerpnięty z ewangelii św. Łukasza: „Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój, w Bogu, moim zbawcy” ( Wieliczit dusza moja Hospoda i wozradowasia duch mój o Bozie, Spasie mojem). W ewangelii św. Łukasza, która jest przeznaczona na ten dzień, słyszymy opowieść o pobycie Chrystusa w domu sióstr Łazarza, Marii i Marty oraz pochwałę macierzyństwa Matki Bożej.
inf. KAI
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
To może być ostatni dzwonek – recenzja „Rozmów...
Czasem metaforyczność tytułu książki przerasta oczekiwania samego autora. Ostatni dzwonek. Rozmowy o przyszłości lekcji religii,... więcej
-
Niedziela Słowa Bożego: o lekcjonarzu z biblistą
Postanowiliśmy na tegoroczną celebrację Niedzieli Słowa Bożego przygotować dla Was trzy krótkie rozmowy o Biblii... więcej
-
Niedziela Słowa Bożego: o lekcjonarzu z liturgistą
Dziś Niedziela Słowa Bożego. Czy nie każda niedziela jest dniem Słowa? Czy Słowo nie ma... więcej