Prawosławni obchodzili tradycyjną Radonicę

Radonicę, czyli dzień modlitwy za zmarłych obchodzili w tym roku 2 maja prawosławni w Rosji. Zgodnie z dawną tradycją w dziewiąty dzień po obchodach Świąt Wielkanocnych nawiedzają oni groby swoich bliskich i modlą się o ich zbawienie. Radonica nazywana jest w Rosji Paschą tych, co zasnęli w Panu.

W czasach komunizmu zwyczaj nawiedzania grobów praktykowano w Dzień Paschy, ponieważ wierni nie mogli otwarcie uczestniczyć w liturgiach parafialnych. Modląc się za zmarłych jednocześnie wyrażali wiarę w nieśmiertelność duszy i powszechne zmartwychwstanie.

Obecnie duszpasterze prawosławni przeciwstawiają się praktyce nawiedzania grobów w Niedzielę Wielkanocną i zalecają powrót do dawnej tradycji Radonicy. "Pascha jest czasem szczególnie uroczystym, w którym modlitwy za zmarłych odprawiane są wg specjalnego rytu, opartego na kanonie radości paschalnej" – powiedział oficjalny przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego Wsiewołod Czaplin. Dodał również, że "nie jest wielkim grzechem modlić się za zmarłych w Niedzielę Zmartwychwstania, ale nawiedzanie grobów zmarłych powinno odłożyć się na dzień Radonicy".

inf. KAI

 

Zobacz także