Prefacja na I niedzielę Wielkiego Postu

Nieco spóźniony wpis nt. Prefacji z ostatniej niedzieli

Oficjalny polski przekład:

On poszcząc przez czterdzieści dni na pustyni własnym przykładem uświęcił okres pokuty, On zniweczył wszystkie podstępy szatana i nauczył nas zwyciężać pokusy do grzechu,  abyśmy z czystym sercem obchodzili święta wielkanocne i w końcu doszli do Paschy wieczystej.

Oryginał łaciński:

Qui quadraginta diebus, terrenis abstinens alimentis, formam huius observantiae ieiunio dedicavit, et, omnes evertens antiqui serpentis insidias, fermentum malitiae nos docuit superare, ut, paschale mysterium dignis mentibus celebrantes, ad pascha demum perpetuum transeamus.

Pochodzenie:

Jest to nowa prefacja, ułożona w ramach posoborowej reformy liturgii. Jest ona oczywiście opowiadaniem o znaczeniu ewangelicznego wydarzenia Mt 4, 1nn. Pojedyncze frazy zostały zaczerpnięte z tekstów Pisma świętego, niektórych dawnych źródeł liturgicznych i wielkopostnych homilii św. Leona Wielkiego:

– „quadraginta diebus (…) ieiunio dedicavit” – z Prefacji wielkopostnej w Suplemencie św. Benedykta z Aniane do papieskiego Sakramentarza gregoriańskiego (ok. 810/815 r.) – Sp 1547;
– „antiqui serpentis” – Ap 12, 9;
fermentum malitiae” – 1 Kor 5, 8 oraz homilia 55 św. Leona Wielkiego;
– „paschale misterium (…) celebrantes” – homilia 55 św. Leona Wielkiego;
– „pascha (…) perpetuum transeamus” – z Prefacji na V niedzielę „po zamknięciu Wielkanocy” (VI niedziela wielkanocna) w Sakramentarzu gelazjańskim (ok. 628/715 r.) – GeV 564.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Maciej Zachara MIC

Maciej Zachara MIC na Liturgia.pl

Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....