Prefacja na IV niedzielę Wielkiego Postu
Notatki nt. pochodzenia Prefacji IV niedzieli Wielkiego Postu. Jest ona związana tematycznie z Ewangelią z roku A o niewidomym od urodzenia, ale czytania z roku A można zastosować zawsze, także w latach B i C.
Oficjalny polski przekład:
Oficjalny polski przekład:
On jest światłością, która na świat przyszła, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie chodził w ciemności, lecz miał światło życia. Przez sakrament chrztu świętego uwalnia nas od ciemności grzechu, abyśmy byli dziećmi światłości.
Oryginał łaciński:
Qui genus humanum, in tenebris ambulans, ad fidei claritatem per mysterium incarnationis adduxit, et, qui servi peccati veteris nascebantur, per lavacrum regenerationis in filios adoptionis assumpsit.
Pochodzenie:
Jest to nowa prefacja, ułożona w ramach posoborowej reformy liturgii. Co do źródeł, są tu oczywiście nawiązania do tekstów biblijnych, jak Iz 9,1 lub J 8, 12 (in tenebris ambulans), Rz 6, 17 (servi peccati), Tt 3, 5 (lavacrum regenerationis) i Rz 8, 15 lub Ga 4, 6 (filios adoptionis). Polski przekład nawiązuje też do J 1, 9 (światłość, która przyszła na świat), ale w oryginale tego nie ma.
Źródłem mogła być także prefacja środy III tygodnia Wielkiego Postu w Suplemencie św. Benedykta z Aniane do papieskiego Sakramentarza Gregoriańskiego (ok. 810/815 r.; Sp 1571), gdzie jest mowa o ślepocie rodzaju ludzkiego, uleczonej przez misterium Wcielenia, co realizuje się w sakramencie chrztu.
n/a
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Co włożyć do koszyczka wielkanocnego?
Wielkanocny koszyczek i odwieczny problem, co do niego włożyć. Kiełbasa, chleb czy jajko? A może... więcej
-
Czy jestem gotowy na Triduum Paschalne?
Do tego, że Wielki Tydzień jest ważny, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. To w końcu... więcej
-
Jak przeżyć Wielki Post w rodzinie?
Okres Wielkiego Postu ma zasadniczo jedno zadanie, polegające na przygotowaniu nas do przeżywania świąt Wielkiej... więcej
-
31 maj
Gdańsk: Ruszyły zapisy na Warsztaty Muzyki Liturgicznej „Muzyka Duszy”
Kolejne warsztaty „Muzyka Duszy” odbędą się w dniach od 31… więcej
Maciej Zachara MIC
Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....