Procesja maryjna z banderią konną w Zakopanem

Blisko 70 jeźdźców z banderii konnej w strojach góralskich, trzymających w rękach flagi papieskie i maryjne, prowadziło dzisiaj popołudniu ulicami Zakopanego procesję maryjną, zorganizowaną z okazji 89. rocznicy objawień fatimskich oraz 25. rocznicę cudu ocalenia życia Jana Pawła II w zamachu z 13 maja 1981 r.

Zakopiańska procesja maryjna wyruszyła z sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej z Krzeptówek, świątyni powstałej jako dar ocalenia życia Jana Pawła II z zamachu i konsekrowanej przez Niego w 1997 r. podczas wizyty w Zakopanem. Nabożeństwo, które prowadzili jeźdźcy z banderii konnej przeszło przez główne ulice miasta, w tym słynny zakopiański deptak – Krupówki, do kościoła św. Krzyża.

Rozważania modlitewne w czasie procesji oraz podczas krótkiego nabożeństwa w kościele św. Krzyża prowadził kustosz fatimskiego sanktuarium ks. Mirosław Drozdek. "Zawierzamy w tej kolebie Świętej Rodziny u stóp krzyża na Giewoncie, wszystkie rodziny, aby ich życie było wolne od tak wielu niebezpieczeństw codziennego życia. Aby ta koleba była kolebą męstwa i tradycji" – mówił ks. Mirosław Drozdek. Po krótkim nabożeństwie w kościele Świętej Rodziny na Krupówkach, wierni przeszli dalej w procesji, idąc słynnym zakopiańskim deptakiem. Część zaskoczonych turystów, pytało górali z jakiej okazji jest ta procesja i niektórzy włączali się do nabożeństwa.

Górale w strojach regionalnych podczas procesji nieśli figurę Matki Boskiej Fatimskiej oraz kopię Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Zaś na początku procesji młodzi górale trzymali krzyż, który adorował w Wielki Piątek w 2005 r. Jan Paweł II. Krzyż ten został podarowany Sanktuarium na Krzeptówkach. Wokół niego zgromadzeni byli zakopiańscy duchowni i przedstawiciele zakonów, mających swoje domy pod Tatrami. Dało się zauważyć również przedstawicieli władz miasta. Nabożeństwo uświetniła kapela góralska i orkiestra z Jasnej Góry. Jak powiedział ks. Mirosław Drozdek, Zakopane też w ten sposób chciało uczcić 350. rocznicę Ślubów Jasnogórskich złożonych przez Kazimierza Wielkiego.

W ramowym programie uroczystości fatimskich i obchodów 25. rocznicy cudu ocalenia życia Jana Pawła II z zamachu z 1981 r. znalazły się jeszcze Msze św, nocne czuwania, uroczyste Apele Jasnogórskie z oprawą góralską i paleniem watry.

inf. KAI

 

Zobacz także