Propozycje doboru pieśni na uroczystość św. Piotra i Pawła
Wejście: Introit (muz. P. Bębenek, ze zbiorów Ośrodka Liturgicznego)
Introit, znany również jako Psalm 145 lub Niechaj Cię, Panie w warstwie słownej wprost odnosi się do dzisiejszej uroczystości Świętych Apostołów: „Niechaj Cię, Panie, wielbią wszystkie Twoje dzieła i święci Twoi niech Cię błogosławią...” Jest on częścią Missa de Sanctis, z której Kyrie, Sanctus i Agnus Dei również proponujemy wykonać w czasie dzisiejszej liturgii.
Przygotowanie darów: Nie ma większej miłości(Niepojęta Trójco, s. 307)
Prośmy w tej pieśni, by święci Piotr i Paweł uczyli nas miłości, która nie cofa się nawet w obliczu śmierci, niech naszej miłości do Boga – a przez Niego do innych ludzi – nie zaćmi żadna inna (2 zwr.).
Komunia:Skosztujcie i zobaczcie(Niepojęta Trójco, s. 174)
Zwrotki tej pieśni oparte są na tekście dzisiejszego psalmu. Niech Komunia, w czasie której będziemy je śpiewać, będzie dla nas umocnieniem, byśmy kiedyś za świętym Pawłem mogli powiedzieć „Już nie ja żyję, ale żyje we mnie Chrystus”.
Uwielbienie: Panie, Panie nasz, dokąd pójdziemy(muz. Taizé)
Na uwielbienie proponujemy śpiew nawiązujący do słów świętego Piotra z dzisiejszej Ewangelii; ten czas uwielbienia może być jednocześnie naszym wyznaniem wiary: „Tyś jest Mesjasz, Syn Boga wiecznie żywego”.
Zakończenie: Idźcie na cały świat (Siedl.)
Nawiązując do apostolskiej gorliwości, która była udziałem Patronów dzisiejszego dnia, możemy zaśpiewać pieśń „Idźcie na cały świat”.
Monika Różańska
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
zDOLni – szósty odcinek o liturgii z Dominikiem...
Tym razem w cyklu zDOLni rozmowa o. Łukasza z dwoma młodymi zakonnikami i muzykami, tynieckim... więcej
-
zDOLni – piąty odcinek o liturgii dominikańskiej...
Piąty odcinek zDOLnych stawia pytanie o to, skąd się bierze liturgia, czy może się ona... więcej
-
zDOLni – czwarty odcinek o architekturze, sztuce...
Czwarty odcinek cyklu „zDOLni” to rozmowa o tym, po co w kościołach sztuka. Gościem o.... więcej
-
10 mar
Wiara z YouTube’a. Czy Kościół potrzebuje influencerów? (spotkanie ONLINE)
Wrocławskie duszpasterstwo akademickie Dominik zaprasza na cykl spotkań OPen! W środę… więcej
Tomasz Dekert
Urodzony w 1979 r., doktor religioznawstwa UJ, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Główne zainteresowania: literatura judaizmu intertestamentalnego, historia i teologia wczesnego chrześcijaństwa, chrześcijańska literatura apokryficzna, antropologia kulturowa (a zwłaszcza możliwości jej zastosowania do poprzednio wymienionych dziedzin), języki starożytne. Autor książki „Teoria rekapitulacji Ireneusza z Lyonu w świetle starożytnych koncepcji na temat Adama” (WAM, Kraków 2007) i artykułów m.in. w „Teofilu”, „Studia Laurentiana” i „Studia Religiologica”. Mąż, ojciec czterech córek i dwóch synów.