Propozycje doboru śpiewów na IV Niedzielę wielkanocną, rok B

Nie lubię powiedzenia „Święta, święta i po świętach”. Nie umiem go pogodzić z tym, jak Kościół postrzega ideę świętowania wielkich uroczystości. Mają one nie tylko swe wigilie, ale i oktawy, a później – całe okresy. Dlatego zawzięcie będę polecał w okresie wielkanocnym śpiewanie pieśni… wielkanocnych (kto by się spodziewał!).

Wejście: Niebo wysokie, raduj się * Pieśń o zmartwychwstaniu Pańskim (m. E. Daniel, opr. D. Kusz OP, Niepojęta Trójco, t. II, s. 330)

Przygotowanie darów: Otrzyjcie już łzy płaczący (Siedl. lub czterogłosowe opracowanie o. Dawida Kusza: Niepojęta Trójco, t. II, s. 332).

Przy tej pieśni proszę zwrócić uwagę „strategiczny” moment, czyli takt 4 („wyzujcie”) – ileż już dziwnych koncepcji rytmicznych słyszałem w tym miejscu. Proszę na siłę nie forsować wariantu obcego ludziom w parafii. Ja od zawsze znałem wersję z dwiema ósemkami i ćwierćnutą, ale nowsze wydania śpiewnika Siedleckiego wprowadziły trzy równe ćwierćnuty. Może redaktorom nie spodobał się akcent na „–cie” i postanowili go zlikwidować? A może po prostu w ich regionie śpiewało się właśnie tak? Wielokrotnie słyszałem, jak cały kościół śpiewa „po staremu”, a organista lub kantor – po śpiewnikowemu. I nikt nie wie co się dzieje. Proszę, nie kierujcie się w tym względzie żadnym zapisem, a uchem – posłuchajcie, jak rytmizują parafianie i wszystko stanie się jasne.

Komunia: Ty mieszkasz pośród nas (m. A. Gouzes OP, Niepojęta Trójco I, s. 202)

Zwrotki tej pięknej pieśni przypominają zbawcze dzieło Chrystusa, a refren przypomina o tym, że Jego zwycięstwo trwa nieprzerwanie.

Nawiązaniem do Ewangelii, jak również do antyfony na komunię (Zmartwychwstał Dobry Pasterz, * który oddał życie za swoje owce * i umarł, aby nas zbawić. * Alleluja.) niech będzie jeden z piękniejszych psalmów Mikołaja Gomółki, zaśpiewany na uwielbienie

Uwielbienie: Mój wiekuisty pasterz mię pasie * Psalm 23 (tł. J. Kochanowski, m.: M. Gomółka, Niepojęta Trójco t. I, s. 238)

Zakończenie: Sławię Cię, Panie (m. D. Kusz OP, śpiewnik o. Dawida do płyty „Pieśń o nadziei”)

Niech dowodem na to, że dla nas nie jest wcale „po świętach” będzie ta radosna pieśń z powtarzającym się często słowem Alleluja.

Zobacz także