Propozycje doboru śpiewów na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Wejście: Witaj święta i poczęta (SIedl.)
Śpiew ten bardzo pięknie wprowadza nas w dzisiejszą liturgię. XVIII - sto wieczny tekst tej pieśni oddaje całą prawdę o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Dziewicy. 

Przygotowanie darów: Błogosławiona jesteś Maryjo (Exsultate Deo, str. 454) lub Cała piękna jesteś Maryjo (Exsultate Deo, str. 455) lub Najświętsza Dziewico (Niepojęta Trójco, str. 218)
Maryja jest poczęta bez grzechu. Przez ten fakt jest najpiękniejszym stworzeniem ziemi.

Komunia: Bądźże pozdrowiona Hostio żywa (Siedl.)
Podczas procesji eucharystycznej uwielbiajmy Pana, który narodził się z Maryi – przeczystej Dziewicy, i który jest obecny z nami pod postacią chleba w każdej Eucharystii.

Uwielbienie: Uwielbiaj duszo moja sławę Pana mego (Exsultate Deo, str. 123)
Razem z Maryją uwielbiajmy Pana za wielkie rzeczy, których dokonuje w naszym życiu.

Wyjście: Zdrowaś bądź Maryja (Siedl.) lub Raduj się Matko Chrystusa (Exsultate Deo, str. 482)
Maryja jest Nową Ewą, która kruszy łeb starodawnego węża. Przez swoje fiat, stała się Matką Boga, niosąc dla nas grzesznych nadzieje. To co Ewa straciła przez niewierność, Maryja odzyskała przez wiarę i jest dla nas wzorem całkowitego oddania się Bogu.

Jest wiele pieśni, które w swojej treści nawiązują do dzisiejszej Uroczystości. Zapraszam do wykorzystania innych śpiewów, które znane są w naszych kościołach.

Inne propozycje do wykorzystania:

·       Zdrowaś Maryja

·       Błogosławiona Dziewico nad dziewicami

·       Matko niebieskiego Pana

·       Maryjo, bez grzechu poczęta

·       Witaj, Święta i Niepokalana

·       Gwiazdo morza głębokiego

Rafał Maciejewski

 

Zobacz także

Tomasz Dekert

Tomasz Dekert na Liturgia.pl

Urodzony w 1979 r., doktor religioznawstwa UJ, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Główne zainteresowania: literatura judaizmu intertestamentalnego, historia i teologia wczesnego chrześcijaństwa, chrześcijańska literatura apokryficzna, antropologia kulturowa (a zwłaszcza możliwości jej zastosowania do poprzednio wymienionych dziedzin), języki starożytne. Autor książki „Teoria rekapitulacji Ireneusza z Lyonu w świetle starożytnych koncepcji na temat Adama” (WAM, Kraków 2007) i artykułów m.in. w „Teofilu”, „Studia Laurentiana” i „Studia Religiologica”. Mąż, ojciec czterech córek i dwóch synów.