Przed domem i w głębi morza
Pięknie dziś się łączą ze sobą czytania mszalne: Przejście przez Morze Czerwone (Wj 14, 5-18) i pochwała pełniących wolę Ojca (Mt 12, 38-42).
Wiadomo, że w dni powszednie okresu zwykłego idą równolegle – na zasadzie tzw. lectio continua – pierwsze czytanie z odpowiadającym mu psalmem oraz Ewangelia. Dwa osobne ciągi. Dziś dostajemy do ręki opis wielkiego wydarzenia z dziejów narodu oraz drobną scenę z życia Jezusa. Ale że prawda Boża jest i jedna, i nieskończenie bogata, nawet na pozór niepowiązane wątki mają udział w tym, co jest jedno i nieskończone.
Wyzwolenie Izraela z niewoli to właściwy początek dziejów narodu wybranego, to także źródło właściwego Żydom sposobu myślenia o Bogu. Nie wiem, co mówi religioznawstwo. Wiem, że Bóg Izraela to Wyzwoliciel z niewoli i Pasterz narodu. Stwórca świata – oczywiście, że tak, ale poznany doświadczalnie, w dziele zbawienia. Poznać Boga to poznać, że On nie jest daleko stąd, ale tu i teraz wybawia człowieka.
Oto jeden z aspektów woli Bożej: wolą Boga jest zbawienie – wyzwolenie – ratunek.
Kto pełni wolę mojego Ojca, ten mi jest bratem, siostrą i matką. Te słowa każą myśleć o jedynym Synu Bożym, o tym, jak wypełnił wolę Bożą. A więc: jak wyratował człowieka, jak przez swoją ofiarę pojednał ludzi z Bogiem i między sobą. Jezus Chrystus zaprasza do bycia Jego bratem lub siostrą, do udziału w Jego sposobie życia. Zaprasza do tego, żeby na Jego wzór i razem z Nim ratować braci i siostry.
A czasem możemy się okazać nawet – o dziwo! – matkami Chrystusa, tymi, którzy wzbudzają wiarę u innych.
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Liturgia w soczewce: II niedziela Wielkiego Postu,...
„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli... więcej
-
„Trzy sekrety. Rekolekcje dla małżeństw” – recenzja...
Autorzy „Trzech sekretów. Rekolekcji dla małżeństw”, Dana i Amber Dematte, zapraszają czytelnika, czy może trafniej... więcej
-
Liturgia i edukacja (część 3): reedukacja pragnienia...
Jesteśmy stworzeni dla adorowania Boga, nie zaś dla czczenia fałszywych bożków rasizmu, bigoterii, własnej “ważności”,... więcej
Błażej Matusiak OP
Obecnie w dominikańskim klasztorze w Pradze. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.