Przemyślenia o modlitwie

Ostatnio wiele czasu upływa mi nad przygotowywaniem Modlitwy w drodze, której poświęciłem cały poprzedni wpis. Pod poprzednim postem bardzo trafnie wypowiedział się w swoim komentarzu Michał Buczkowski. Nie odpowiedziałem na niego od razu, bo „zabił mi nim klina”.

Nie potrafiłem odpowiedzieć od razu na to pytanie. Mój współbrat o. Józef Augustyn SI powiedział kiedyś, że miarą naszej modlitwy jest trud, jaki wkładamy w nią samą i jej przygotowanie. Nie możemy owocności naszej modlitwy sprowadzać, czy ograniczać wyłącznie do pozytywnych emocji i odczuć, jakich doświadczamy w jej trakcie. Wydaje mi się, że co do tego nikt nie będzie miał wątpliwości.

Nie chcę, aby brzmiało to jak tłumaczenie… Ostatni wpis został napisany w momencie raczkowania Modlitwy w drodze; stawiania sobie pewnych pytań m.in. dlaczego takie banalne rozważania, w postaci nagrań mp3, cieszą się taką popularnością za granicą? Dziś po trzech miesiącach funkcjonowania można nieśmiało powiedzieć, że jest ona jakąś formą odpowiedzi na wielką potrzebę „nauki” modlitwy. Jest bardziej czymś w stylu: „choć pomódl się ze mną, przyłącz się do mnie…”, a nie stawania w pozycji wielkiego nauczyciela, który mówi: „choć ja cię dopiero nauczę poprawnej modlitwy…”. To temat rzeka i tym stwierdzeniem nie odkryję Ameryki, ale dziś potrzeba autentycznych mistrzów modlitwy, a nie teoretyków, którzy powiedzą nam jak się modlić… Wiem po sobie, że modlitwy najlepiej uczy się w relacji, tzn. w samym akcie modlitwy… Ostatecznie przecież każdy sam odpowiada za stan relacji jaka łączy go z Nim.

Zastanawiam się nad modlitwą, także tą w moim wykonaniu… – boję się o tym pisać. Mogę jednak powiedzieć, że sam łapię się często na błędzie, który starałem się wyżej w jakimś stopniu poruszyć, czy nieudolnie opisać, ale tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi…
 


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także