Przestrogi Kaznodziei
Eklezjastes według ks. Jakuba Wujka, według Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i według współczesnych
Czytane dziś w brewiarzu słowa Kaznodziei tak oto brzmią w przekładzie ks. Wujka: Nie bądź nazbyt sprawiedliwym ani mądrym więcej niż potrzeba, abyś nie zgłupiał. Toż samo tak oddaje wierszowany przekład Lubomirskiego:
Nie chciej być podczas [czyli: czasem] nazbyt sprawiedliwy
I do mądrości nad miarę skwapliwy,
Abyś nie zawiodł rozumu i słowy
Wyśmienitymi nie zamieszał głowy.
Podoba mi się dosadny przekład Wujka. Trudniejsza sprawa z innym zdaniem z dzisiejszego czytania: Znalazłem jednego prawego mężczyznę pośród tysiąca, ale kobiety prawej w tej liczbie nie znalazłem. Trudność sprawia antyfeminizm drugiej części zdania, ale i pierwsza część zawiera nie lada przestrogę. Wszak jest tylko około czterystu pięćdziesięciu polskich dominikanów.
PS Bardzo przepraszam, ale z nieznanych mi powodów nie wyświetla się kursywa, którą wpisałem cytaty. A może wyświetla się na innych komputerach i nie ma za co przepraszać. Nie wiem.
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Papież wyrusza dzisiaj do Iraku – jakie...
Ojciec Święty Franciszek rozpoczyna dzisiaj pierwszą od początku pandemii pielgrzymkę. Podróż papieża do Iraku potrwa... więcej
-
Biblijna Droga Krzyżowa: Jezus spotyka swoją Matkę
Oto postawiłem jako dar przed tobą drzwi otwarte, których nikt nie może zamknąć, bo ty,... więcej
-
Wiara z YouTube’a. Czy Kościół potrzebuje influencerów?...
Wrocławskie duszpasterstwo akademickie Dominik zaprasza na cykl spotkań OPen! W środę 10 marca o godzinie 20:00 odbędzie... więcej
-
10 mar
Wiara z YouTube’a. Czy Kościół potrzebuje influencerów? (spotkanie ONLINE)
Wrocławskie duszpasterstwo akademickie Dominik zaprasza na cykl spotkań OPen! W środę… więcej
Błażej Matusiak OP
Obecnie w dominikańskim klasztorze w Pradze. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.