Przygotowania do Kongresu Eucharystycznego w Québecu

Kanadyjska archidiecezja Québec rozpoczęła już przygotowania do 49. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się w tym mieście w dniach 15-22 czerwca 2008 r. pod hasłem "Eucharystia - dar Boga dla życia świata". Uruchomiono już własną stronę internetową przyszłego wydarzenia, jest już gotowe jego logo.

W liście powitalnym, zamieszczonym na wspomnianej stronie web, kard. Marc Ouellet, metropolita Québecu i przewodniczący komitetu organizacyjnego, stwierdził, że przyszły Kongres "będzie okazją dla katolików na całym świecie do celebrowania swej wiary w Eucharystię i świadczenia o Ewangelii, przeżywając chwile modlitwy, refleksji i braterstwa".

Na stronie przypomniano, że Québec wybrał na miejsce 49. MKE jeszcze Jan Paweł II, gdy 17 października 2004 w orędziu telewizyjnym z Watykanu otworzył poprzednie takie spotkanie w Guadalajarze i Rok Eucharystii. Kandydaturę tego miasta zgłosili miejscowi biskupi za zgodą całego episkopatu kanadyjskiego, gdyż w r. 2008 minie 400 lat od założenia Québecu, który w 1674 stał się siedzibą diecezji katolickiej, pierwszej nie tylko w Kanadzie, ale w ogóle w Ameryce Północnej, na północ od Meksyku.

Wyjaśniając symbolikę loga przyszłego Kongresu, które przedstawia złoto-czerwony krąg przecięty krzyżem i wijącą się u jego stóp rzekę, kardynał zaznaczył, że krzyż rozdziela na cztery części Ciało Chrystusa, aby dać wyobrażenie o dzieleniu eucharystycznym i przywołuje cztery strony świata. Stylizowana łódź symbolizuje zarówno Kościół powszechny, jak i sam Québec, gdyż wiara dotarła tam właśnie drogą wodną. Kolor złoty w górnej części kręgu przypomina chleb, a czerwony na dole – wino. Kształt loga ma symbolizować jednocześnie kielich i chleb, aby zaznaczyć ten dar Boży, jakim jest Eucharystia – podkreślił arcybiskup Québecu.

Skromna na razie strona internetowa www.cei2008.ca, istniejąca w pięciu wersjach językowych: francuskiej, angielskiej, hiszpańskiej, włoskiej i niemieckiej, umożliwia nie tylko zapoznanie się ze stanem przygotowań, ale również m.in. włączenie się w kampanię "1000 dni modlitwy". Stawia ona sobie za zadanie zapewnienie ciągłego łańcucha modlitw w okresie poprzedzającym 49. MKE. Włączając się do tego projektu, dana osoba zobowiązuje się zarazem do odmawiania krótkiej modlitwy przynajmniej raz dziennie w dniu, który sama wybierze.

inf. KAI

 

Zobacz także