Rajski apokryf

Starożytna żydowska legenda z apokryficznego "Żywota Adama i Ewy" opowiada, że w czasie swej ostatniej choroby Adam posłał swego syna, Seta, wraz z Ewą, w okolice Raju, aby przynieśli olej miłosierdzia, którym zostałby namaszczony i uzdrowiony.

Tak się zaczyna homilia Jego Świątobliwości Benedykta XVI, biskupa Rzymu, wygłoszona w świętą Noc Zmartwychwstania Pańskiego w bazylice św. Piotra. Warto przeczytać całość. Papież mówi o tym, co dotyka każdego człowieka: o śmierci i szukaniu lekarstwa na nią, i znalezieniu go we chrzcie.

(Tak zupełnie przy okazji, chociaż kiedyś już o tym pisałem: Tolkien, zapytany, o czym jest "Władca Pierścieni", odpowiedział: O śmierci. I o nieśmiertelności. To są podstawowe problemy człowieka, od Adama aż do końca czasów.)


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Marcin L. Morawski

Marcin L. Morawski na Liturgia.pl

Filolog (ale nie lingwista) o mentalności Anglosasa z czasów Bedy. Szczególnie bliska jest mu teologia Wielkiej Soboty. Miłośnik Tolkiena, angielskiej herbaty, Loreeny McKennitt i psów wszelkich ras. Uczy greki, łaciny i gockiego. Czasami coś tłumaczy, zdarza mu się i wiersz napisać. Interesuje się greką biblijną oraz średniowieczną literaturą łacińską i angielską. Członek International Society of Anglo-Saxonists, Henry Bradshaw Society.