Regina Angelorum

Franciszkanie oddają dziś cześć Najświętszej Maryi, Królowej Aniołów. To także dzień odpustu Porcjunkuli, o który prosił naszego Pana św. Franciszek, a który potwierdził apostolską powagą Honoriusz III.

W londyńskiej National Gallery znajduje się tajemnicze malowidło – tzw. Wilton Diptych – przy którym zawsze spędzam trochę czasu, za każdym razem, kiedy jestem w Londynie. Tajemnicze, bo nie wiadomo, kto jest jego autorem, czy obraz powstał w Anglii czy we Francji, etc. Wiadomo, że związany jest z Ryszardem II, którego herb można zobaczyć na dyptyku. Po jednej stronie mamy św. Jana Chrzciciela, św. Edmunda, króla i męczennika ze wschodniej Anglii, i św. Edwarda Wyznawcę. Przy nich klęczy Ryszard II, adorując Najświętszą Maryję z Dzieciątkiem, która znajduje się na drugiej części dyptyku. Święta Dziewica otoczona jest przez jedenastu aniołów – można więc powiedzieć, że to właśnie Regina Angelorum, Królowa Aniołów.

Regina Angelorum


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Marcin L. Morawski

Marcin L. Morawski na Liturgia.pl

Filolog (ale nie lingwista) o mentalności Anglosasa z czasów Bedy. Szczególnie bliska jest mu teologia Wielkiej Soboty. Miłośnik Tolkiena, angielskiej herbaty, Loreeny McKennitt i psów wszelkich ras. Uczy greki, łaciny i gockiego. Czasami coś tłumaczy, zdarza mu się i wiersz napisać. Interesuje się greką biblijną oraz średniowieczną literaturą łacińską i angielską. Członek International Society of Anglo-Saxonists, Henry Bradshaw Society.