Religijny kicz
Kiedy myślę sobie o religijnym kiczu zastanwiam się skąd się on bierze? Dziś rzeczywiście można go dostrzec w nadmiarze w wielu świątyniach. Szczególnie w tych współczesnych.
Pamiętam kilka lat temu miałem okazję odwiedzić piękną romańską kolegiatę w jednym z miast Wielkopolski. To, co mnie jednak bardzo poruszyło, było wstawienie przez miejscowego proboszcza (skądinąd bardzo zacnego i pobożnego człowieka) do tejże świątyni kiczowatej figurki Matki Bożej przystrojonej różnymi frędzelkami i wstążkami w kolorze (a jakże) błękitno-żerowiasto-kiczowatym.
Jednak nie o tym chciałem pisać. Mam wrażenie, że w naszym myśleniu jest taki aksjomat, że kiczowate to tylko są współczesne kościoły. Jednak patrząc na niektóre barokowe i neogotyckie świątynie (zaznaczam bardzo wyraźnie, że niektóre), widzę, że kicz to nie tylko domena naszych czasów.
Ja myślę, że problem polega na czym innym – kicz był, może nie zawsze, ale był w przeszłości. Dziś jednak tenże kicz przekracza wszelkie granice. I tu myślę jest punkt ciężkości.
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Wiara z YouTube’a. Czy Kościół potrzebuje influencerów?...
Wrocławskie duszpasterstwo akademickie Dominik zaprasza na cykl spotkań OPen! W środę 10 marca o godzinie 20:00 odbędzie... więcej
-
Liturgia i edukacja (część 4): celebracja liturgii...
Narodziny nowego dziecka celebrowane są nie tylko w domu, ale także przez chrzest; doświadczenie śmierci... więcej
-
Wiosna zmysłów – recenzja książki „Miłość i...
Wiosenne preludium nadeszło w tym roku zaskakująco wcześnie w naturze, literaturze i sztuce oraz gdzieś... więcej
-
10 mar
Wiara z YouTube’a. Czy Kościół potrzebuje influencerów? (spotkanie ONLINE)
Wrocławskie duszpasterstwo akademickie Dominik zaprasza na cykl spotkań OPen! W środę… więcej