Rocznica 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego

Modlitwą w ciągu dnia rozpoczęły się uroczystości ósmej rocznicy 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który w 1997 r. odbył się we Wrocławiu. Sobotnie uroczystości były pierwszym, diecezjalnym etapem obchodów rocznicowych. Etap drugi - parafialny - obchodzony był w niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji wrocławskiej.

Pierwszym punktem obchodów był wykład "Teologia Eucharystii – teologią życia" ks. prof. Bogdana Ferdka z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Podkreślił on najważniejsze wymiary Eucharystii. Chrystus w Eucharystii jest pokarmem, ofiarą, przychodzącym w chwale i przede wszystkim obecnością, "na te podstawowe wymiary wskazuje formuła konsekracji – ona powinna stawać się formułą życia" – mówił wykładowca. Podkreślił, że Chrystus w Eucharystii uczy tej formuły, bowiem "jako Pokarm uczy pro-egzystencji, jako ofiarna Miłość uczy przeżywać charyzmat miłości (…), jako przychodzący w chwale uczy ubóstwa (…), jako Obecność uczy być z Jego ludem".

Następnie koncelebrze Mszy św. w archikatedrze przewodniczył abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski. W homilii nawiązał do kaplicy Bożego Ciała we wrocławskiej katedrze, w której nad skrzynią przedstawiającą Arkę Przymierza umieszczono słońce – symbol Eucharystii: "Chrystus w Eucharystii jest naszym słońcem. Mówił przecież: Kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia. U Niego szukajmy światła na drogach naszego życia" – mówił kaznodzieja. Swe rozważania zakończył modlitwą św. Tomasza z Akwinu, który swemu i następnym pokoleniom przybliżał znaczenie głębokiej i niewyczerpanej obecności Chrystusa w eucharystycznym Chlebie, słowami: "Dobry Pasterzu, dobry Panie – Jezu zmiłuj się nad nami". Wezwał abyśmy tą modlitwę uczynili swoją – szczególnie w Roku Eucharystycznym. Eucharystię zakończyła procesja teoforyczna.

46. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny (MKE) we Wrocławiu był pierwszym, który odbył się w Polsce. Komitet Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych, przy akceptacji Stolicy Apostolskiej, zaproponował Polskę na gospodarza 34. MKE, który planowany był na rok 1938 i miał odbyć się w Poznaniu. Podjęto już nawet prace przygotowawcze, jednak na prośbę Episkopatu Węgier, motywowaną przypadającym wówczas jubileuszem św. Stefana zdecydowano, by ów Kongres w maju 1938 r. odbył się w Budapeszcie. W Polsce planowano zaś kolejny, 35. MKE, którego termin przypadał na 1942 r., a więc, jak potem okazało, na okres okupacji w naszym kraju. Kongres w tym terminie nie odbył się zresztą w ogóle. Dopiero więc w 1997 r. Polska mogła być gospodarzem 46. MKE we Wrocławiu.

Jan Paweł II ogłosił to podczas przemówienia do członków Papieskiego Komitetu Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych 18 maja 1995 r. Mówił wtedy: "Kongres odbędzie się w historycznym mieście Wrocławiu, w samym sercu Europy – tej Europy, która dla dobra całej ludzkości musi zachować lub odnaleźć swoje chrześcijańskie korzenie. W tym mieście, którego bramy są otwarte ku Wschodowi i które ma bardzo wyraźny charakter ekumeniczny, kongres będzie także musiał zadać sobie pytanie, w jaki sposób chrześcijanie mają wyzwolić się od wszystkiego, co nie pozwala im zgromadzić się razem wokół Eucharystii".

na podst. KAI

 

Zobacz także