Rosja: powstaje pierwsze na świecie muzeum wina liturgicznego

Za niespełna rok przy klasztorze św. Sawy na Górze Storoży w Zwienigorodzie pod Moskwą powstanie pierwsze na świecie muzeum wina mszalnego. Zgromadzi ono kolekcję win, których używano w praktyce liturgicznej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego od chwili chrztu Rusi czyli 988 r. do naszych czasów.

O tworzeniu muzeum poinformował rosyjską agencję prasową Interfax-Religia jeden z miejscowych mnichów hierodiakon Łazarz. Zbiory będą zaopatrzone w szczegółowe dane historyczne, opisujące całą kronikę liturgicznego wykorzystania win z różnych krajów, począwszy od win greckich i innych zagranicznych w okresie przed reformami Piotra I (1682-1725) aż po wina krymskie i francuskie Cahors.

Muzeum i sala degustacji znajdować się będą w oddzielnym budynku, który zostanie wzniesiony specjalnie obok pomieszczeń dla mnichów w miejscu, gdzie dawniej znajdowała się zajezdnia karet.

Pomocy przy budowie muzeum i organizacji zbiorów udzieli jedna z dużych rosyjskich firm zarządzających, które regularnie wspierają ten klasztor. Mer miasteczka Leonid Stawicki również oznajmił o pełnym poparciu przyszłego projektu – powiedział hierodiakon.

Otwarcie niezwykłego muzeum przewidziano na sierpień przyszłego roku. Ale pierwszy pokaz kolekcji zaplanowano już na najbliższe dni na terenie moskiewskiego monasteru w ramach obchodów 600. rocznicy śmierci jego patrona.

"Będzie to pierwsze i jedyne na świecie muzeum tego rodzaju" – powiedział o. Łazarz. Dodał, że każde wino, które znajdzie się w zbiorach tej placówki, samo z siebie stanowi legendę w liturgicznych dziejach Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Sam klasztor św. Sawy podlega bezpośrednio patriarsze moskiewskiemu i jest jednym z głównych ośrodków życia mniszego na Rusi. Powstał w 1398 i odgrywał ważną rolę w dziejach zarówno miejscowego Kościoła, jak i państwa rosyjskiego. Przez kilka wieków odgrywał rolę wysuniętego przyczółka, chroniącego Moskwę od najazdów ze strony zachodniej.

Na terenie zespołu klasztornego wzniesiono w ciągu wieków 5 świątyń. W połowie 1919 został zamknięty, a w czasie II wojny światowej silnie ucierpiał. Niemcy zniszczyli wówczas m.in. wielki, 35-tonowy dzwon, którego dźwięk słychać było nawet w Moskwie. W 1995 obiekt zwrócono Kościołowi, a w 1998 uroczyście obchodzono 600-lecie jego istnienia.

inf. KAI

 

Zobacz także