Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Organowy w Łowiczu

Inauguracyjny koncert XVII Międzynarodowego Festiwalu Organowego Jan Sebastian Bach odbył się 6 lipca w bazylice katedralnej w Łowiczu. W sumie przez dwa wakacyjne miesiące odbędzie się dziewięć koncertów, podczas których wystąpi m.in. siedmiu zagranicznych wykonawców z: Ukrainy, Francji, Norwegii, Włoch, Węgier i Belgii. Festiwal zakończy się 31 sierpnia.

Dyrektor artystyczny tego muzycznego przedsięwzięcia, Wiktor Łyjak, przyzwyczaił stałych bywalców, że to właśnie on inaugurował koncertem w swoim wykonaniu festiwalowe prezentacje. Tym razem zrobił wyjątek i jednocześnie ukłon w stronę polsko-ukraińskiego duetu muzyków: Roberta Grudnia (organy) i Georgija Argatiny (fletnia Pana, cymbały organowe), którzy w tym roku obchodzą 10. rocznicę wspólnych występów.

Koncerty odbywają się w środy, o godz. 19.30. Wstęp na nie jest płatny. Bilety, w cenie 9 zł normalny i 5 zł ulgowy, można nabywać na pół godziny przed koncertem w przedsionku bazyliki.

13 lipca wystąpią: Władysław Kłosiewicz (klawesyn) i Wiktor Łyjak (organy), 20 lipca – Olga Yefremova (Ukraina), 27 lipca – Michel Colin (Francja), 3 sierpnia – Karstein Askeland (Norwegia), 10 sierpnia – Istvan Ella (Węgry), 17 sierpnia – Giovanni Clavora Bralin (Włochy), 24 sierpnia – Krzysztof Maroszek, 31 sierpnia – Karol Gołębiowski (Belgia) – wszyscy grający na organach.

inf. KAI

 

Zobacz także